Sněmovna rozhodne o služebním zákoně, prezident hrozí ústavní stížností
Vládní koalice plánuje definitivně prosadit novelu služebního zákona. Kompromis, na kterém se shodla s pravicovou opozicí, má dnes projít v závěrečném čtení sněmovnou. Současná předloha má ale své odpůrce. Kritizuje ji prezident Miloš Zeman a nevěří jí ani veřejnost.
Novelu služebního zákona musela Sobotkova vláda řešit dřív, než se její ministři ujali funkcí. Vymínil si to prezident Miloš Zeman.
Jmenoval Andreje Babiše ministrem financí, i když mu šéf hnutí ANO nepředložil negativní lustrační osvědčení.
Výměnou za to ale prezident chtěl od koalice příslib, že její poslanci podpoří ve sněmovně novelu služebního zákona. „Je to víc než přátelské gesto vůči tomu, aby se tato koalice nerozsypala,“ řekl tehdy Zeman.
Podle novely by už ministři osvědčení nepotřebovali. Kromě toho musela koalice ustoupit i požadavkům pravicové opozice. Jinak by služební zákon opět neprošel.
Na přání TOP 09 a ODS tak upravená verze předlohy nepočítá například se vznikem generálního ředitelství státní služby.
Přesto výhrady vůči normě trvají. Nepodpoří ji komunisté, proti se staví hnutí Úsvit a výslednou podobu kritizuje také prezident Zeman. Vadí mu především paragraf o politických náměstcích, který podle něj se zákonem nesouvisí.
Nejnovější verze návrhu služebního zákona předpokládá, že většinu pravomocí generálního ředitelství státní služby převezme ministerstvo vnitra, na němž vznikne zvláštní sekce v čele s náměstkem pro státní službu. Novela přináší i další změny. Státní správa by se například měla více otevřít i pro lidi z jiných sfér, což byl taky jeden z požadavků pravice. Proti předchozímu návrhu novely se posune „překlopení“ současného stavu státní správy do státní služby z ledna na červenec příštího roku.
Zdroj: ČTK
„Ústavní soud již vydal judikát, kterým odsuzuje přílepky. Tento paragraf 174 je evidentně přílepkem, protože s podstatou služebního zákona nemá naprosto nic společného,“ vysvětlil Zeman.
Prezident proto varoval, že zákon vetuje. Pokud by ho sněmovna přehlasovala, chce se obrátit na Ústavní soud. Podle místopředsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky ale případná stížnost nejspíš nebude mít šanci.
„V tomto případě jde o nesmysl a vsadil bych se, že Ústavní soud, pokud to tam dojde, tuto námitku nevyslyší,“ míní Chvojka.
V novelu nemá důvěru ani veřejnost. Podle červencového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas si téměř tři čtvrtiny lidí nemyslí, že novela státní správu skutečně odpolitizuje.
Premiér Sobotka se nedomnívá, že by se při závěrečném hlasování měl zákon ještě měnit. Drobné úpravy ale připouští.
Zdanění cigaret i sankce
Poslanecká sněmovna dnes bude rozhodovat také o předlohách, které jí vrátil Senát. Jde o daňové zákony, a to o zvýšení spotřební daně z cigaret a zachování zelené nafty pro zemědělce.
Zmatky kolem snížení spotřební daně u pohonných hmot, které sněmovna napřed schválila a pak zamítla, vyřešil Senát tak, že zelenou naftu přesunul do tabákové novely. Pokud ta uspěje, může sněmovna původní návrh shodit ze stolu, a neriskovat tak ústavní stížnost, kterou hrozila pravicová opozice.
Na návrh opozičních TOP 09 a ODS dnes poslanci projednají i stanovisko české vlády k sankcím Evropské unie vůči Rusku kvůli situaci na Ukrajině.