Sněmovna neschválila konání schůze k policejním opatřením při návštěvě prezidenta Číny
Poslanci debatovali o policejních opatřeních při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Sněmovna podle očekávání nepodpořila program mimořádné schůze, kterou prosadily opoziční TOP 09 s ODS.
Poslanci program neschválili, přesto o policejních opatřeních dvě hodiny mluvili. Vystupovat totiž mohli poslanci s přednostním právem, tedy například šéfové stran a klubů.
A odpovídat mohl i ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Pokud by sněmovna program schválila, byl by rozdíl jen v tom, že by mohli na plénu mluvit všichni poslanci, kteří by chtěli.
Mimořádnou schůzi prosazovala pravicová opozice. Sporu ohledně návštěvy čínského prezidenta vyvolává mimo jiné uzavření Hradčanského náměstí v Praze, na které se nedostali účastníci oznámeného shromáždění na podporu Tibetu.
Podle pravicové opozice policisté během návštěvy bezdůvodně omezovali práva obyvatel.
„Pro nás to dnes nekončí, budeme dál v tomto tématu pokračovat všemi právními i především politickými prostředky, aby se toto už nikdy neopakovalo,“ řekl po dvouhodinovém jednání sněmovny předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.
„Z našeho pohledu není pochyb, že byla naprosto bezdůvodně a dokonce zlovolně potlačována práva občanů České republiky,“ dodal.
Policie přiznala po návštěvě čínského prezidenta pochybení jen při postupu na pražské FAMU, kde se zajímala o vyvěšení tibetské vlajky. Kvůli tomu se už omluvila.
Pro program mimořádné schůze byli jen poslanci opozičních TOP 09 a ODS a také vládní KDU-ČSL. Proti hlasovaly ČSSD, hnutí ANO, KSČM a většina poslanců Úsvitu - Národní Koalice.
Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD před poslanci postup policie obhajoval. Jak řekl, bezpečnost čínské návštěvy zajišťovalo několik tisíc policistů, kteří podle něho svou roli zvládli velmi dobře. Politické zadání policisté prý neměli.
„Pokud se prokáže, že by policie měla plošný příkaz stranit čínským občanům proti českým, že by měla příkaz strhávat tibetské vlajky, že má tento příkaz od vedení policie – tedy od jejího prezidenta nebo náměstka – tak okamžitě ze své funkce rezignuji.“
„Než bych tak učinil, tak bych udělal všechno pro to, aby policisté, kteří to zavinili, odešli přede mnou. Nic takového se neprokázalo,“ myslí si Chovanec.