Slovenská vláda bude žákům dotovat pobyty na škole v přírodě a lyžařské kurzy

9. listopad 2015

Slovenská vláda bude přispívat žákům na pobyty na školách v přírodě a na lyžařské kurzy. Oznámil to dnes premiér Robert Fico s tím, že od prvního ledna pošle zřizovatelům škol až dvacet milionů eur. O příspěvek je podle něj obrovský zájem.

„Téměř sto šedesát tisíc dětí tohoto opatření využije, což je podle mě vynikající zpráva,“ uvedl slovenský předseda vlády.

Na jednoho žáka, který pojede se školou na lyžařský kurz, vyčlení vláda až 150 eur, v případě škol v přírodě jde o příspěvek 100 eur.

„Pro rodinný rozpočet to bude velká úspora. My jsme dnes dostali od dcery výpočet na školu v přírodě a platíme jen 40 eur. Takže slovenská vláda je vůči rodičům opravdu štědrá,“ poznamenal zpravodaj ČRo na Slovensku Petr Vavrouška.

Má jít o dlouhodobé opatření, kterým chce kabinet poskytnout dětem možnost pobytu v přírodě, finančně pomoci rodinám, které by to svým dětem nemohly umožnit, a také oživit domácí cestovní ruch.

„Lyžařské zájezdy nebo školy v přírodě trvají 5 dnů. Pokud to vynásobíme, je to 800 tisíc přenocování, které budou zafinancované ze strany státu,“ přiblížil Fico.

Zástupce škol vyzval, aby pobyty organizovali v časech mimo prázdnin a svátků, protože rekreační zařízení tehdy nemají obsazené kapacity a právě školní pobyty jim pomohou pokrýt i tuto část sezony.

„Peníze dostanou školy od ledna, ale připravovat se mohou samozřejmě už nyní,“ dodal slovenský premiér. Opatření podle něj nejdou na úkor deficitu a veřejného dluhu, ale jsou financovaná z lepšího výběru daní a z lepšího boje proti daňovým únikům.

Opozice označila krok Ficovy vlády za další populistické gesto před březnovými parlamentními volbami.

Slovenská vláda už loni zavedla cestování vlakem zdarma pro všechny žáky, studenty a seniory, sociálně slabším skupinám platí dovolenou, zvýšila mateřskou a od nového roku budou na Slovensku levnější základní potraviny.

autor: pev
Spustit audio