Slavia má nové majitele, většinu získala čínská energetická společnost

4. září 2015

Fotbalová Slavia mění majitele. Od bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka koupila slavný klub dvojice investorů. Většinu získala čínská energetická společnost CEFC, minoritní podíl bude vlastnit český podnikatel a fanoušek sešívaných Jiří Šimáně.

„Velmi dobře si uvědomujeme, jak specifická a náročná je investice do fotbalového klubu s tradicí, historií a podporou fanoušků, jakou má SK Slavia Praha,“ vyjádřil se v tiskové zprávě Chan Chauto, prezident CEFC.

„Chceme ze Slavie vytvořit silný a stabilní fotbalový klub a vrátit ji tam, kam právem patří – na vrchol,“ dodal šéf nového majoritního vlastníka klubu.

S informací o změně akcionářské struktury nejstaršího českého fotbalového klubu přišel server neovlivni.cz, kterému o transakci řekl bývalý ministr obrany a prezident česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík.

„Novými akcionáři se stanou čínská společnost CEFC s podílem 59.97%, a společnost Fly Sport Investments Jiřího Šimáně, s podílem 39,97%. Zbývající podíl je ve vlastnictví drobných akcionářů,“ odtajnil novou majetkovou strukturu samotný klub.

Největší šanghajská firma

Čínská energetická společnost CEFC, China Energy Company Limited působí v oblasni financí, energetiky a průmyslu. Ke konci loňského roku měla přes 20 tisíc zaměstnanců a roční obrat 34,7 miliardy dolarů.

Na konci roku 2014 se CEFC stala menšinovým podílníkem investiční skupiny J&T, která drží akcie konkurenční Sparty.

Zbytek akcií Slavie získá Jiří Šimáně, spolumajitel letecké společnosti Travel Service, který je dlouhodobě příznivcem sešívaných. Podle časopisu Forbes je 11. nejbohatším Čechem s majetkem převyšujícím hodnotu 11 miliard korun.

Po více než čtyřech letech tak končí éra nyní už bývalého majitele Aleše Řebíčka, během jehož působení se klub nedostal z finančních problémů. V současné době Slavia čelí insolvenčnímu návrhu.

autor: vman
Spustit audio