Se sovětským rublem na věčné časy! Nebo ne?

5. listopad 2013
Jak se prognostici mýlili

Sovětský rubl je nejstabilnější měnou světa a socialistické státy jednou vytvoří propojenou ekonomiku! I takové byly argumenty a vize ekonomů v dobách minulých. Jenže se spletli.

Česká, potažmo československá ekonomika se ve své historii dostala do řady slepých uliček. Jedna z těch nejslavnějších odstartovala měnovou reformou v roce 1953, kdy prezident Antonín Zápotocký vědomě lhal celému národu.

Rozhlasový projev z 29. května, ve kterém občany ujišťoval, že k měnové reformě nedojde, se bohužel nedochoval. Už o den později však předseda vlády Viliam Široký potvrdil pravý opak, a lidé tak ze dne na den přišli o většinu úspor. Koruna přestala být pevně vázaná na americký dolar a uvázala se zcela na opačné straně – k sovětskému rublu.

Následovala desetiletí v Radě vzájemné hospodářské pomoci, kde Československo táhly dolů ekonomicky slabší státy. Věděli jste, že v plánu bylo i užší ekonomické propojení zemí RVHP? Poslechněte si o tom v přiloženém audiu!

autoři: jht , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.