Rusko představilo vlastního terminátora Fedora. Umí dělat kliky, plazit se i střílet

18. duben 2017
Ruský terminátor je o trochu méně hrůzostrašný, než ten filmový

Umělá inteligence, drony a roboti. To jsou věci, které hýbou světem. Stranou samozřejmě nemohlo zůstat ani Rusko. Ukázalo proto humanoidního robota s umělou inteligencí, který nápadně připomíná filmového Terminátora.

Robot se umí se plazit, dělá kliky a také střílet z dvou pistolí najednou. Pojmenování dostal Fedor. Video z výcviku zveřejnil na svém Twitteru ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Ten ujišťuje, že robot je určený primárně pro vesmírný výzkum. Na internetu se mu ale okamžitě začalo přezdívat Terminátor.


Podle Rusů má Fedor umělou inteligenci a učí se stále nové věci. Jeho největší misí by měl být výlet do vesmíru, který je plánovaný na rok 2021. Pomáhat by měl i na Zemi.

Fedor je vysoký přibližně jako dospělý muž. Má dvě ruce, dvě nohy a vypadá jako z představ tvůrců vědeckofantastických filmů v osmdesátých letech. Nejvýraznější je jeho hlava, na které je místo očí podlouhlý zatmavený průhled podobný štítu na helmě.

Na zveřejněných videích je vidět, jak vrtá vrtačkou do betonové zdi, umí řídit auto a prezidentovi Putinovi se už představil i při řízení vojenské čtyřkolky.

  • Reportáž