Romové v Břeclavi zváží podání trestního oznámení na 15letého chlapce
V Břeclavi bude jednat vedení Celostátní asociace Romů České republiky. Se zástupci břeclavské romské komunity se chce poradit o tom, jak postupovat v případu 15letého chlapce, který Romy nepravdivě obvinil z napadení. Jednání je neveřejné, účastníci o něm dopředu nechtějí sdělit žádné podrobnosti.
Za událost se Romům minulý týden veřejně omluvila chlapcova matka. Předseda Asociace Romů Vladimír Galbavý připustil, že místní Romové omluvu přijali. Kvůli chlapcově lži se ale stejně nejspíš obrátí i na právníky.
„Budeme zvažovat, jakou právní cestu zvolíme k tomu, abychom podali trestní oznámení. Mluvíme o tom, že to poškodilo nejen Romy v Břeclavi, ale Romy v celé České republice,“ tvrdí Galbavý.
Alena Gronzíková za břeclavskou romskou komunitu však už dříve uvedla, že budou kromě požadavku na omluvu zvažovat i právní kroky a vyčíslení nákladů.
„Určitě se domluvíme na tom, že podnikneme nějaké právní kroky, které zjednají nápravu. V součinnosti s městem budeme požadovat, aby byly vyčísleny náklady, které tato akce stála, protože to šlo z obecní kasy a z peněz daňových poplatníků,“ říká Gronzíková.
Předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek podpoří podání trestního oznámení z psychologických důvodů, jako podporu nespravedlivě nařčené romské komunity. Odvolává se na existující zákonné normy – šíření poplašné zprávy, křivé svědectví nebo podpora rasismu.
„Problém je v tom, že se tyto normy neuplatňují. Viděl bych šanci ve zpřísnění normy o šíření poplašné zprávy formou novely. V novele je třeba uvést, že úmysl by při takových věcech nemusel být prokazován,“ tvrdí.
Holomek hodnotí postup policie jako korektní: „Od začátku neoznačila za pachatele Romy. Naopak jsem vypozoroval mezi řádky, že pracuje s jinou alternativou, která se nakonec prokázala jako oprávněná.“