Spolupráci s Českým rozhlasem Vltava zahájila v roce 2000 v redakci zpravodajství a kulturní publicistiky, v roce 2002 přijala nabídku ze Švandova divadla na Smíchově, kde působila jako dramaturg do roku 2005 (např. Gogol: Ženitba, Shakespeare: Oko za oko, Crommelynck: Vášeň jako led, Molière: Škola pro ženy...). Po mateřské dovolené se vrátila k práci pro rozhlas, jako externistka natočila několik dokumentů pro cyklus náboženské redakce Dobrá vůle: portrét Dáji Kabátové, zakladatelky stacionáře Letohrádek Vendula, byl Vládním výborem pro zdravotně postižené občany oceněn čestným uznáním (2010).
Z pořadů pro Český rozhlas Vltava měly ohlas například Setkávání s Otomarem Krejčou vysílané v roce režisérových 80. narozenin (2001), Osudy herečky Marie Málkové (2010) nebo Páteční večer s Jaroslavem Vostrým (2011). Do literárně-dramatické redakce nastoupila v lednu 2011, podílí se na cyklu Hry a dokumenty nové generace, stejně jako na dramaturgii rozhlasových inscenací (Broch: Vyprávění služky Zerlíny, Horváth: Neznámá ze Seiny, Strindberg: Věřitelé, Greene: Skleník, Syrovátka: Sen divadelního ředitele ...). Vedle vlastní dramaturgické práce rediguje webovou stránku Literatura a hry.
Kontakt: renata.venclova@rozhlas.cz
Všechny články
-
Peter Karvaš: Sedm svědků. Detektivka ve hvězdném obsazení otevírá otázky po občanské odpovědnosti
Původní rozhlasovou hru Sedm svědků slovenského dramatika aspisovatele Petera Karvaše můžeme vnímat jako zvláštní příspěvek do žánru rozhlasové detektivky.
-
Jean Bruller: Moře mlčí. Příběh Němce, jehož ideály byly vystaveny nesplnitelné zkoušce
V domě starce a jeho neteře je ubytován muž. Je sympatický, miluje hudbu a má vizi o soužití dvou velkých kultur – francouzské a německé. Jenže nosí uniformu Wehrmachtu.
-
Jiří Bartoška v hlavní roli hry o osamělosti a naději na americkém předměstí
Hra o reklamě a hledání životního partnera, o štěstí a o tom, jak jsme si v roce 1986 představovali USA. V hlavních rolích Jiří Bartoška a Eduard Cupák.
-
Lucie Kolouchová – Tomáš Hrbek: Šoa. Skutečný příběh o tom, jak přežít nacistické peklo
Dramatická koláž z výpovědí dvou mladých Čechoslováků, kteří byli odvlečeni do koncentračního tábora. Útrapy přežili a jako mnozí sepsali svá svědectví.
-
Ignát Herrmann: U snědeného krámu. Staropražský příběh o neuváženém sňatku dobrotivého kupce Žemly
Nesentimentální a přitom jímavý příběh člověka, kterého bezelstná touha po lásce vydá napospas ziskuchtivým nástrahám sousedky a její dcery. V hlavní roli Josef Bek.
-
Vilém Mrštík: Pohádka máje. Lubomíra Sonková a Jiří Štěpnička v idylickém příběhu o lásce
Poslechněte si idylický příběh lásky městského studenta Ríši a hajného dcery Helenky zasazený do kouzelné krajiny moravského venkova.
-
Paul Plamper: Tacet (Ticho 2). Tereza přestane náhle mluvit. Nemůže, nebo nechce?
Svým mlčením odhaluje podstatu vztahů i lidských individualit ve svém okolí; tichem usvědčuje z agresivity, nejistoty či lhostejnosti.
-
Karel Steigerwald: Marta Peschek jde do nebe. Komedie o prázdnotě v iluzích a o samotě bez iluzí
Otevře se po smrti nebeská brána každému? Nebo je nebe jen pro vyvolené?
-
Karl Gassauer: Casanova na duchcovském zámku. Komorní hra o sbližování dvou naprosto odlišných lidí
Před 300 lety se narodil Casanova. Světoběžník, který byl doma všude a nikde, pobýval u panovnických dvorů, ale i ve vězení, vyzkoušel mnoho profesí a miloval mnoho žen.
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
Když v roce 1929 vydal svou nejznámější knihu Dům o tisíci patrech, měl za sebou Jan Weiss tři sbírky povídek. Teprve sci-fi román však jeho osobitost plně potvrdil.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »