Ratha asi čeká další soud kvůli úplatkům. Policie navrhla obžalovat 9 lidí a 8 firem

18. srpen 2015

Ve druhé větvi kauzy bývalého poslance a středočeského exhejtmana Davida Ratha navrhli kriminalisté obžalovat osm firem a devět lidí, včetně Ratha samotného. Mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej sdělil, že policisté předali žalobci Vrchního státního zastupitelství v Praze trestní spis, který se týká zmanipulovaných veřejných zakázek zadavatelů Středočeského kraje a Oblastní nemocnice Středočeského kraje. Informovala o tom ČTK.

„Podle našich závěrů měli obvinění požadovat úplatky v celkové výši cirka 66 a půl milionu korun, kdy z této částky měli převzít cirka 3,3 milionu korun,“ potvrdil Jaroslav Ibehej.

Rath obviněný z korupce při veřejných zakázkách dostal v první části případu, ve které soud řešil 11 lidí, nepravomocně 8,5 roku vězení. Druhá část jeho kauzy se týká zejména firem.

Z dalších podezřelých v druhé větvi případu média v minulosti zmínila manažery Metrostavu Pavla Piláta a Jiřího Anděla nebo šéfa středočeské záchranné služby Martina Houdka. Hejtmanství zatím nezvažuje, že by Houdek musel funkci kvůli kauze opustit.

„Já myslím, že on tu funkci vykonává dobře, takže my čekáme, jak to proběhne,“ řekl dnes ČTK hejtman Miloš Petera.

Policisté podle Ibeheje navrhli obžalovat devět fyzických a osm právnických osob ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku či podplácení. Spisový materiál obsahuje podle mluvčího více než 20 tisíc listů.

Mezi firmami zapletenými do případu je i největší česká stavební společnost Metrostav, která spojitost s kauzou exposlance odmítla.

Podezření se podle dřívějších informací médií týkají například tendrů pro nemocnice v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky vozů pro středočeskou záchrannou službu.

„Zdá se, že tato kauza je téměř přes kopírák obdobná té první větvi. To znamená, že bylo předem dohodnuto, kdo tu zakázku vyhraje. Byl sestaven vějíř firem, které dělaly takzvané křoví tak, aby z formálního hlediska proběhla soutěž a vyhrál předem vytipovaný. Za to potom následovala odměna, kde se hovoří o slíbených 10 procentech z jednotlivých zakázek,“ říká programový ředitel Transparency International Radim Bureš.

Kauza David Rath
autoři: vlk , tch , mch | zdroj: ČTK
Spustit audio