Rasová nenávist a útoky skinheads? Podle státního zástupce „vyjančená klukovina“

30. květen 2016

Polistopadová éra měla vedle pozitivních změn i některé velmi temné stránky. Mezi ně bezpochyby patřily rasové útoky vedené převážně na romské občany, které bohužel nezřídka končily smrtí. například v jihočeském Písku.

Soudy a policie ale zpočátku dlouho odmítaly kvalifikovat tyto útoky jako zločiny z rasové nenávisti. Řada útoků proto zůstala nepotrestaná, nebo útočníci odešli s veskrze symbolickými tresty. Jedním z prvních případů, který výrazně rozvířil veřejné mínění, byla vražda sedmnáctiletého Roma Tibora Danihela v Písku.

V září 1993 zahnala skupina skinheadů tři místní Romy do řeky Otavy a bránila jim vylézt ven tak dlouho, až se Tibor Danihel po 20 minutách boje o život utopil. Zbylí Romové si odnesli letitá traumata.

Soudy ale zprvu udělily jen několik podmínek, protože vše označily jen za nešťastnou náhodu nebo „vyjančenou klukovinu“, jak to nazval tehdejší státní zástupce.

Čtěte také

Teprve po dlouhých peripetiích přesvědčil anarchista Jakub Polák, který se případu věnoval, senátory a následně i ministryni spravedlnosti, aby podala stížnost k Nejvyššímu soudu. Až ten a následně i Vrchní soud v roce 1999 jasně definoval, že se jednalo o vraždu z rasové nenávisti. Z původně 18 obviněných odsoudil soud tři skinheady k trestům od šesti a půl do osmi a půl let vězení.

Spustit audio