Projekt Brejlando umožňuje sledovat inscenace pražských divadel skrze brýle pro virtuální realitu
Do divadla sice stále nemůžete, ale divadlo nyní může za vámi. Třeba pomocí brýlí pro virtuální realitu. Některé pražské scény do nich nahrály svá vystoupení, a díky tomu se dostanou k divákům skoro na dosah ruky.
Diváci budou moci pomocí zapůjčených brýlí sledovat vybraná představení pražských divadel z domova, brýle jim umožní se téměř okamžitě přenést do divadelního sálu a bezprostřední blízkosti herců. Inscenace se natáčí kamerou zprostředka jeviště, kolem které se herci pohybují.
Praha oslovila s nabídkou deset divadel, které zřizuje. Prvními inscenacemi, které diváci mohou takto sledovat, jsou Perníková chaloupka divadla Minor a Hamleti s Petrem Čtvrtníčkem z Divadla Na zábradlí. Nová mají přibývat dvakrát do měsíce. „Když na vás mluví pan Čtvrtníček, tak vám běhá mráz po zádech, protože tenhle pocit v divadle nemáte,“ říká jeden ze zakladatelů VR společnosti Štěpán Kleník.
Služba je zatím omezená na Prahu
Kurýr objednané představení doručí zájemcům spolu s brýlemi a sluchátky až domů. Další den si je zase vyzvedne. Jedny brýle s představením je možné pronajmout za necelých 900 korun. Služba je zatím jen v Praze, tvůrci však plánují distribuci rozšířit.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.