Projekt Bidaripen pomůže Romkám zapojit se do dění v sedmi českých městech
Lídryně z romské ženské skupiny Manushe se rozhodly zapojit do projektu Bidaripen (romsky odvaha). Rády by ve svých lokalitách zrovnoprávnily svá postavení a získaly možnost spolurozhodovat o aktivitách ve svém okolí společně s místní samosprávou.
Cílem projektu Bidaripen je obeznámit lídryně s tím, jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi. Na úvodním setkání promluvila koordinátorka projektu. Claudie Laburdová:
„Projekt se týká hlavně aktivizace romských komunit ve vašich lokalitách. Měly byste podávat návrhy nebo řešení problému, který v nich máte.“
Bidaripen bude probíhat v konkrétních sedmi městech, a to až do září příštího roku:
„Jedná se o šest lokalit - Náchod, Písek, Chomutov, Chodov, Bruntál a Budišov.“
Romské lídryně projdou školením v komunitním organizování, pořádání veřejných akcí nebo vyjednávání se samosprávou a prosazování svých zájmu na podporu Romů žijících v jejich městě:
„Nejprve začneme s vedoucími lokálních skupin, tedy se ženami, které v těch lokalitách působí delší dobu a proškolíme je v komunitním organizování. Ony si poté k sobě najdou pět schopných asistentek a společně budou organizovat setkávání širší komunity a společně budou hledat řešení problémů, které je nejvíc tíží.“
Přechod pro chodce nebo společný úklid města
Koordinátorka projektu Bidaripen zmínila, že první zlepšovací návrhy zazněly už během víkendového setkání:
„Například vedoucí lokální skupiny v Chodově, Blanka Voráčová, už svou představu má. Mělo by jít o přechod pro chodce, který by rádi vybudovali kousek od lokality s větší koncentrací Romů. V místě už se dokonce dvě nebezpečné nehody staly, při jedné auto bohužel srazilo osmiletou holčičku. Děti tudy totiž chodí do školy.“
A Blanka Voráčová k tomu dodává, že realizaci přechodu znovu projedná se starostou města Chodov na Sokolovsku:
„Problematiku přechodu ve vyloučené lokalitě na Železném dvoře jsme už kdysi s městem řešili. Z tehdejších jednání vyplynulo, že k vybudování přechodu by bylo zapotřebí, aby přes něj denně prošlo přes 500 lidí, což neodpovídalo. My bychom ale rádi toto téma znovu otevřeli a projednali s nynějším starostou města Chodov. Chceme zjistit, jaké jsou dnešní možnosti pro realizaci přechodu pro chodce. Nechceme, aby tam docházelo k dopravním nehodám.“
Lucie Rácová, romská lídryně z Písku, plánuje zapojit romskou komunitu do každoročního úklidu města:
„Rádi bychom romskou komunitu zapojili do každoročního společného úklidu města. Týká se to přeci všech obyvatel.“
Projekt podpořil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a zmocnění znevýhodněných skupin. Program je financován z Fondů EHP a Norska. Projekt je také podporován z Úřadu vlády z programu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce.