Přispějte na obnovu Libušína. Poničil ho rozsáhlý požár

Rozsáhlý požár poničil chatu Libušín na Pustevnách, škody šplhají do desítek miliónů
Rozsáhlý požár poničil chatu Libušín na Pustevnách, škody šplhají do desítek miliónů
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vyhlásilo veřejnou sbírku na obnovu vyhořelé chaty Libušín. Toto unikátní dílo architekta Dušana Jurkoviče v noci na 3. března zachvátil požár, podle prvních odhadů způsobily plameny škodu minimálně 80 miliónů korun. Partnerem sbírky je i Radiožurnál.

Unikátní dřevěnka Libušín v Beskydech na Pustevnách, kterou téměř zničil požár, by se mohla brzy dočkat obnovy. Správce památkově chráněné budovy, Valašské muzeum v přírodě, chce postupovat podle původních dochovaných plánů architekta Dušana Jurkoviče.

Peníze na obnovu Libušína by se mohly částečně vybrat ve veřejné sbírce. Vyhlásil ji vlastník památkově chráněné budovy, Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm.

Obnova spálené chaty Libušín v Beskydech na Pustevnách bude stát desítky miliónů korun, historická škoda je však nevyčíslitelná – dílo z konce 19. století architekta Dušana Jurkoviče je národní kulturní památkou.

„Muzeum udělá vše pro to, aby byl tento architektonický skvost opět uveden do provozu,“ slibuje Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě.

Jidelna Libušín na Pustevnách