Prezident se nebude omlouvat za vulgarismy, řekl jeho mluvčí

4. listopad 2014

Prezident Miloš Zeman se nebude omlouvat za vulgární výrazy, které pronesl v neděli v živém vysílání Českého rozhlasu, oznámil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Někteří politici prezidenta za sprostá slova kritizovali. Výroky hlavy státu v pořadu Hovory z Lán je podle Ovčáčka nutné chápat v kontextu.

„Já si myslím, že šlo o věc, která měla svůj kontext a měla svou příčinu. V jednom případě šlo o citace z textu jisté hudební skupiny a v závěru pan prezident pouze citoval svého protikandidáta z prezidentské volby, který ještě nedávno v rozhovoru pro iDnes použil některé vulgární výrazy,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.


Zeman v pořadu Hovory z Lán opakovaně použil vulgarismy s vysvětlením, že tak činí i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. A protože Schwarzenberga má ráda pražská kavárna, tak se Zeman chtěl těmto lidem zalíbit, řekl v pořadu prezident. Sprostá slova vyslovil také v souvislosti s ruskou hudební skupinou Pussy Riot nebo služebním zákonem.

„Důležité je, že pan rezident tím otevřel klíčové téma. Zdali je vůbec přípustné takové výrazivo v politice využívat.“

Ke konkrétním vulgarismům pak Ovčáček řekl, že prezident citoval texty písní ruské punkové skupiny Pussy Riot, a to při odpovědi na kritiku syna Natalie Gorbaněvské v rámci tématu ruských politických vězňů.

Toto téma chce prezident republiky probrat i přímo s občany na své návštěvě Moravskoslezského kraje, na kterou se chystá příští týden.

Snímání fotografií prezidenta ze školních tříd není novinkou

Případný konec portrétů prezidenta Miloše Zemana ve školách kvůli vulgárním výrazům ve vysílání Českého rozhlasu Hrad netrápí. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka se situace opakuje, jako když se stal Zeman prezidentem.

Čtěte také

Někteří ředitelé škol tehdy na protest obraz hlavy státu ze stěn sundali.

„Otázka portrétu pana prezidenta není novinkou. Stejná aktivita se objevila při zvolení pana prezidenta do funkce. V každém případě je třeba respektovat názory občanů,“ uvedl Ovčáček.

Protestní snímání podobizen potkalo i bývalého prezidenta Václava Klause po vyhlášení amnestie v jeho posledním novoročním projevu v roli hlavy státu.

Hovory z Lán s prezidentem republiky Milošem Zemanem
autoři: mkp , vma
Spustit audio