Pražská English College vyhlásila výtvarnou soutěž na podporu Stipendia Václava Havla
Kvůli koronaviru se letos neuskutečnil koncert na podporu Stipendia Václava Havla. Proto studenti The English College in Prague vyhlásili výtvarnou soutěž pro romské děti.
Soutěže se mohou do konce května 2020 zúčastnit romské děti do patnácti let. Svými výtvory pomohou podpořit budoucího romského studenta, který získá stipendium ke studiu na pražské English College.
„Pokud nám romské děti chtějí pomoci umístit nového studenta, ať malují. V naší škole ze zaslaných výtvorů uděláme výstavu a všechny obrázky zařadíme do aukce, která bude probíhat v rámci koncertu na podporu Stipendia Václava Havla. Letos se koncert konat nemohl, ale věříme, že se uskuteční příští rok,“ říká zástupkyně ředitele English College pro mimoškolní aktivity Alena Švejdová, která dodává, že stipendium, které před lety iniciovali studenti zmíněné školy, je už z velké části vybrané. Momentálně zbývá do dvou milionů zhruba 350 tisíc.
„Stipendium podporuje studenta šest let. Vhodného kandidáta můžeme přijmout ve chvíli, kdy budeme mít celou částku. Pokud bychom získali více prostředků, převedeme přebytek do dalšího šestiletého období. Naším cílem je naspořit pro každé období peníze tak, aby u nás pořád nějaký romský student byl.“
Na Stipendium Václava Havla může kdokoliv darovat jakoukoliv částku, a to například na transparentní účet školy:
„Číslo účtu naleznete buď na webových stránkách naší školy a nebo na stránkách stipendia. Každému dárci samozřejmě odpovíme a poděkujeme, případně vystavíme potvrzení o daru.“
Podle Švejdové by měl být romský student zvídavý, mít chuť na sobě pracovat a zajímat se o dění kolem sebe.
„Důležité je, aby vybraný student nebo studentka reprezentovali romskou komunitu, protože budou vlastně jejími velvyslanci. Doufáme, že tak širší komunita pochopí, že předsudky, které o Romech má, jsou úplně zbytečné. Hledáme proto někoho, kdo je hrdý na to, že je Rom nebo Romka a bude ochotný s námi spolupracovat na změně obrazu Romů v naší společnosti.“
Zapomeňte na strach
Studentem pražské English College je i David Jehlička, který prozrazuje, co stojí za tématy Třikrát co! Tedy: Co miluji? Co bych chtěl zažít? Nebo co si přeji?
„Člověk by si měl uvědomit, čím chce být, jakou chce mít budoucnost. Děti by se proto měly hlavně zamyslet nad tím, zda chtějí něco dělat jinak než doposud.“
Přestože Davidovo dětství nebylo ideální – sám nevyrůstal v biologické rodině - studium na English College mu umožnilo přihlásit se na univerzitu do Londýna:
„Na základní škole jsem angličtinu neměl dobrou, ale díky gymnáziu jsem to nakonec zvládl. Romské děti by se tedy určitě neměly ničeho bát, ať už se nacházejí v jakékoli situaci. Tímto se jim může otevřít spousta dveří. Já jsem vyrostl v dětském domově, a teď jsem v maturitním ročníku a plánuji jít studovat do Londýna. Toho bych určitě nedosáhl, kdybych se nezkusil přihlásit na English College. Rád bych dětem vzkázal, aby svůj strach spíš proměnily v kuráž!“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.