Pravoslavný biskup Gorazd – mučedník heydrichiády

1. září 2012
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Narodil se jako Matěj Pavlík. Nejdřív působil jako kněz katolické církve. Zapojil se do snah o její reformu. Nakonec se přiklonil k pravoslaví. Stal se tak prakticky zakladatelem pravoslavné církve v naší zemi. Jako její biskup přijal jméno Gorazd. Do jeho působení ale zasáhl nacistický režim, který ho také nakonec v souvislosti s heydrichiádou poslal na smrt.

Zastupující říšský protektor Heydrich přišel do protektorátu Čechy a Morava v září 1941 potlačit rostoucí protinacistický odpor. Represe, které zavedl, nakonec vyvolaly jednu z největších odbojových akcí v našich dějinách. Heydrich tak na začátku června 1942 umírá na následky atentátu. A v té době se na scénu dostává několik pravoslavných duchovních, jak vysvětluje dnešní děkan pravoslavného katedrálního chrámu Cyrila a Metoděje, Jaroslav Šuvarský:

„Vznikalo silné hnutí nekomunistického odporu a v tomto hnutí byli také zapojeni dva členové naší církevní obce. Byl to doktor Vladimír Petřek a bratr Sonnevend, předseda sboru starších.“

Právě ti dva ukryli v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici Gabčíka s Kubišem a dalších pět parašutistů. Jejich úkryt byl ale prozrazen a 18. června je ve stonásobné přesile obklíčily německé jednotky. Proběhl nerovný boj, který ani jeden z parašutistů nepřežil. A pak samozřejmě přišla odplata nacistů.

Příslušníci jednotky SS, která zaútočila na výsadkáře ukryté v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici 18. června 1942

„Nejprve jsou internováni bratr Sonnevend, Vladimír Petřek, potom děkan katedrály otec Čikl a další, kteří pomáhali při přípravě likvidace Heydricha.“

Biskup Gorazd o úkrytu parašutistů nebyl informován hned. Dozvěděl se o něm až 11. června, v den vypálení Lidic.

„Biskup Gorazd se dovídá tuto skutečnost a samozřejmě, že mluví s duchovními, jak je to nebezpečné. Ale po dobytí katedrály se zachoval velmi hrdinsky. Napsal tři dopisy protektorátním činovníkům. Napsal, že veškerou odpovědnost přijímá na sebe a že chce přijmout i trest smrti.“

Hasiči u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, ve kterém výsadkáři několik hodin vzdorovali přesile německých jednotek

25. června 1942 byl biskup Gorazd skutečně internován, mučen a 4. září spolu se svými duchovními popraven. Krátce na to byla pravoslavná církev v protektorátu Čechy a Morava rozpuštěna. Pravoslavná církev pak biskupa Gorazda v osmdesátých letech svatořečila. 70 let od jeho popravy si v úterý připomene bohoslužbou.

„Každým rokem konáme slavnou liturgii v českém pravoslavném katedrálním chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici a potom ve 14.35 – právě na minutu, kdy Gorazd a jeho druhové byli popraveni – konáme modlitební vzpomínku v Kobylisích na střelnici,“ dodává děkan pravoslavného katedrálního chrámu Cyrila a Metoděje, Jaroslav Šuvarský.

autor: Markéta Šindelářová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.