Praha má koncepci integrace Romů, chce je více začlenit do veřejného života
Pražský magistrát bude chtít v následujících letech prohloubit integraci Romů do veřejného života, bojovat proti předsudkům majoritní společnosti vůči nim nebo jim pomoci v sociální oblasti. Vedení města proto schválilo koncepci integrace Romů na roky 2022 až 2030.
Peníze na konkrétní opatření půjdou z dotací a finance chce magistrát získat i z evropských fondů. Novinářům to po pondělním jednání městské rady řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Praha vytvořila podobný dokument poprvé.
„Jedná se o důležitý dokument, který reflektuje současnou situaci, kdy je potřeba se zaměřit na propracovanější systém práce s romskými obyvateli Prahy. Nejen s těmi, kteří zde bydlí, ale také do města přichází," řekla Třeštíková.
Podle radní se jedná o první dokument tohoto typu, který město vytvořilo. Dříve totiž byla problematika romská integrace součástí jiných dokumentů. „Tentokrát se tomu věnuje jeden samostatný," uvedla Třeštíková.
Koncepce má tři základní části, kdy tou první je oblast sociální integrace. „Tady se bude dokument zaměřovat na sociálně vyloučené Romy a jejich rodiny," řekla Třeštíková. Druhou částí je boj proti diskriminaci a předsudkům většinové společnosti. Proti jim bude město bojovat například vzdělávacími nebo osvětovými kampaněmi. Poslední částí je pak pomoc a zaměření se na etnickou emancipaci Romů ve veřejném životě, kdy se bude řešit, jak Romy více zapojit do veřejného života.
Financování jednotlivých kroků bude zajištěno prostřednictvím městských dotací na sociální služby, dotacemi vypisovanými magistrátními odbory a podle Třeštíkové magistrát počítá také s dotačními programy jednotlivých městských částí a z fondů Evropské unie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.