Postavili si radioteleskop, ale chodili jim tam lidi. Čínští vědci bojují s turisty

25. srpen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03662576.jpeg

Když se řekne satelit, určitě si vybavíte parabolu, která slouží k chytání satelitního televizního vysílání. V Číně postavili podobný satelit, který je ale větší než několik fotbalových stadionů. Je to radioteleskop a slouží vědcům. K zařízení se ale začali sjíždět turisté a vědci mají problém.

Čína postavila největší radioteleskop na světě. Jeho rozměry jsou impozantní, stejně tak, jako by měly být i jeho výkony. Jenže plán na zkoumání naší galaxie i dalekého kosmu má pořádnou trhlinu. K zařízení, které vědci záměrně stavěli na velice odlehlém místě, totiž začínají proudit davy turistů.

Radioteleskopy jsou zařízení, která zkoumají radiové signály z vesmíru. A to nejen ty potenciálně umělé, ale i ty, které vysílají hvězdy a různé vesmírné úkazy. A protože celá řada naší současné techniky určité radiové signály využívá, třeba mobilní telefony, musí být co nejdál od civilizace. Příkladem může být australská observatoř Parkes, kde dlouhé roky rušila výzkum mikrovlnná trouba zaměstnanců.

Zařízení se jmenuje FAST neboli Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope. Jeho průměr je půl kilometru. Vypadá jako obří kovová mísa uprostřed přírody a je pro diváky určitě impozantní. Druhé největší zařízení stejného druhu je v Portoriku. Má průměr asi 300 metrů a natáčela se u něj bondovka Golden Eye.

FAST ve výstavbě v roce 2015

Podle statistik, které zveřejnil list South China Morning Post, navštívily čínský radioteleskop za první polovinu letošního roku čtyři miliony turistů. Do konce roku by to pak mohlo být 10 milionů. A to je srovnatelné i s Velkou čínskou zdí. Místní obyvatelé kvůli náporu návštěvníků postavili 46 hotelů a 100 restaurací.

Vědci se obávají, že vzrůstající návštěvnost zařízení může mít vliv na výzkum. Teleskop je ale zatím v testovacím provozu. Ve skoro pětikilometrovém okruhu okolo teleskopu by se neměly používat mobilní telefony ani žádná jiná elektronická zařízení. Není ale jasné, kolik lidí opatření porušuje.

autoři: , jaw
Spustit audio