Poslechněte si, jak mluví téměř vyhynulí bílí nosorožci. Jejich řeč zkoumá tým českých vědců

12. květen 2017

Největší audioportál na českém internetu

r_2100x1400_radiozurnal.png

Nosorožec jako 2. největší suchozemský savec, který v dospělosti může vážit i přes tři tuny, má výborný sluch a komunikuje docela rád. Proto se přesnou podobu dorozumívání teď u bílých afrických nosorožců rozhodli zkoumat čeští vědci.

Ržání koní, štěkání psů nebo troubení slonů všichni známe. Nosorožec jako druhý největší suchozemský savec, který v dospělosti může vážit i přes tři tuny, má výborný sluch a komunikuje docela rád. Proto se přesnou podobu dorozumívání teď u bílých afrických nosorožců rozhodli zkoumat čeští vědci.

Vzhledem ke svým tělesným rozměrům nemají nosorožci v přírodě přirozeného nepřítele. Nejvíce je ohrožuje člověk. Pytláci je vybíjejí pro jejich rohy, kterým se přisuzují zázračné účinky, přitom je tvoří obyčejná rohovina.


Podle odhadů je roh nosorožce výnosnějším artiklem než kokain. Cena rohu na černém trhu je 60 až 130 tisíc dolarů za kilogram. Odvíjí se od obrovské poptávky z Asie, především Číny a Vietnamu, kde věří v jeho léčivé účinky na všechna onemocnění. Včetně rakoviny.

Nosorožci, kteří patří ZOO Dvůr Králové, se také stali hrdiny dokumentárního filmu režisérky Kate Brooksové The Last Animals (Poslední zvířata). Snímek, který vznikl ve spolupráci s královédvorskou zoo, zachycuje vybíjení velkých afrických savců, jako jsou nosorožci a sloni, a snahy o jejich záchranu.

Po tři roky Kate Brooks, uznávaná fotografka a režisérka, společně se svým týmem sledovala osudy zvířat, která jsou kvůli lidem ohrožena vyhynutím. Její práce se tak soustředila i na severní bílé nosorožce, z nichž na světě zbývají už jen poslední tři jedinci. Příčinou jejich mimořádně kritické situace je nelegální obchod s nosorožčí rohovinou.

Režisérka filmu The Last Animals Kate Brooks se samicí Nabiré, posledním nosorožcem severním bílým v Evropě, v ZOO Dvůr Králové před tím, než Nabiré v roce 2015 uhynula

Nedávno také došlo k zabití nosorožce ve francozské zoo. „Je to jiný druh zločinu než v Africe. V tamních národních parcích probíhá regulérní válka mezi rangery a pytláky. S vrtulníky a kulomety. Je mnohem jednodušší přijít do nějaké ZOO,“ vysvětluje ekolog David Storch.