Poslanci schválili vyšší růst důchodů, zvyšovat se mají jako před škrty

20. červen 2014

Seniorkám a seniorům by měly od příštího roku růst penze více než nyní. Vládní novelu zákona o důchodovém pojištění dnes schválila sněmovna.

Penze se budou podle normy, která míří k projednání do Senátu, zvyšovat stejným tempem jako před úspornými opatřeními pravicového kabinetu.

Vládní předloha od příštího roku opět zavádí automatický růst penzí o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci. Nyní jsou zvyšovány o třetinu růstu spotřebitelských cen.

V příštím roce by se podle vlády měly starobní důchody navíc mimořádně zvýšit o 1,8 procenta, což by mělo kompenzovat nižší nárůst z minulých let.


Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci loňského roku v Česku kolem 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň bylo 1,73 milionu. Od České správy sociálního zabezpečení dostávali v průměru 10.970 korun měsíčně. Letos od ledna valorizace činila průměrně 45 korun.

Zvýšení by podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) představovalo nárůst v průměru kolem 200 korun měsíčně.

Proti TOP 09 a jeden poslanec ODS

Pro normu hlasovalo 126 ze 154 přítomných poslanců. Proti jich bylo 14 - klub TOP 09 a Starostů a jeden poslanec ODS.

Také TOP 09 - jak řekla její poslankyně Helena Langšádlová - ví, že důchodci mají peněz málo, ale teď podle ní stát nemá prostředky na zvyšování penzí:

„My samozřejmě bychom si také přáli abychom mohli přidávat důchodcům. Ale v tuto chvíli si myslím, že je to nezodpovědný krok, který jenom prohloubí schodek důchodového účtu.“

Zvýšení důchodů podpořili i poslanci z hnutí Úsvit. Ti už ale chystají návrh na to, jak penzistům přilepšit ještě víc.

„Sami bychom navrhovali dvě věci. Tou první by bylo, že důchodci by měli mít e takzvaný minimální důchod, aby se nedostávali pod hranici chudoby. A druhou věc, že bychom nenavrhovali valorizaci procenticky, to znamená, že ti bohatší důchodci by dostávali více peněz než chudí, ale o reálnou částku – všem stejně.“

Podpora návrhu potěšila premiéra

„Jsem rád, že návrh vlády získal v Poslanecké sněmovně jednoznačnou podporu. To znamená, hlasovali pro něj poslanci dokonce napříč politickými stranami,“ pochvaloval si premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Poslanci neschválili v souladu s postojem ministerstva práce a sociálních věcí návrh ODS, aby bylo mimořádné navýšení nahrazeno zvýšením základního výměru starobního důchodu z devíti na deset procent průměrné mzdy měsíčně.

Tempo valorizace se podle předlohy vrátí do stavu před škrty vlády Petra Nečase (ODS), která zvyšování penzí přibrzdila na tři roky kvůli úsporám a udržení schodku státního rozpočtu.

Vývoj průměrné výše starobního důchodu (2000 - 2015) ve srovnání s průměrnoui hrubou mzdou

Čtěte také

autoři: jac , vma , mkp | zdroj: ČTK
Spustit audio