Pokračoval soud žhářů z Vítkova. Vzájemně se obviňují ze lži
Po nečekaném odročení dnes v Ostravě pokračovalo hlavní líčení se čtveřicí pravicových extremistů. Ti hodili 19. dubna 2009 zápalné lahve do domu ve Vítkově, který obývali Romové. Při útoku byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka, která utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla. Popálena byla i matka Natálky Anna Siváková, dům rodiny navíc vyhořel.
Podle státní zástupkyně byl jejich čin úmyslný a naplánovaný. U soudu se četla výpověď Václava Cojocaru. Před senátem na začátku vypovídal, pak se rozhodl mlčet. Cojocaru měl opatřit vše, co čtveřice potřebovala. Prý ale vůbec nevěděl, co se chystá. „Trošku jsem si spojoval věci jako je sklínka, benzin a hadr. Ptal jsem se na co to chtějí a řekli mi dozvíš se, počkej,“ vypověděl Cojocaru.
O tom, že budou házet lahve do oken, se měl dozvědět až cestou. Podle jednoho z kompliců to byl sklad s kradenými věcmi. Přesto si maskoval obličej. Senát v pondělí porovnával Cojocarovu výpověď před soudem s policejními protokoly a hledal rozpory.
„To může sloužit k tomu, aby obžalovaný dokázal soudu věrohodně vysvětlit, proč se ty výpovědi liší a mohl se tak obhájit. Může to ale také sloužit k tomu, že rozpor se nedokáže, potom ta změna vypadá nevěrohodně a myslím si, že je to právě tento případ,“ řekl Petr Uhl, zmocněnec malé Natálky, která byla při útoku těžce popálena.
Hned na úvod pondělního přelíčení podal procesní námitku advokát obhájce Davida Vaculíka Petr Kausta. Tomu se nelíbilo, že neví, kdo ze členů senátu je přísedící, kdo náhradník, a že nezná jejich jména. Obhájce chtěl vědět, kdo všechno se může jeho mandanta ptát. Soudce proto přísedící postupně představil.
„Obhájci vadilo, že před přísedícími nejsou cedulky se jmény. Faktem je, že v soudní síni bylo skutečně více přísedících. Jsou tam kvůli tomu, aby mohli v případě nemoci zaskočit a případ se tak nemusel protahovat,“ popisovala spolupracovnice Českého rozhlasu Andrea Čánová.
Poté jednání pokračovalo samotným čtením výpovědi obžalovaného Václava Cojocarua z 12. srpna 2009. V ní obžalovaný popsal policistům, co se stalo loni 19. dubna, kdy vzplál domek romské rodiny.
Může za všechno Lukeš?
Podle výpovědi byl Vítkov nápad Jaromíra Lukeše, který tamější situaci znal. „Lukeš říkal, kam mám jet. Říkal jsem mu, že to tam neznám, ať mě Jerry (Lukeš) naviguje. Před Vítkovem mi říkal, že to tam zná. Ve Vítkově mi ukazoval na nějaký barák u cesty. Říkal něco v tom smyslu, že tam bydlí nějací Cikáni. Projeli jsme Vítkovem a hledali místo, kde se to nachystá,“ citoval výpověď server iDNES.
Při pozdějších výpovědích tato slova Cojocaru už nikdy nezopakoval, pro vývoj celého přelíčení jsou tyto věty však podstatné. Zkušení soudci totiž berou velmi vážně ty první bezprostřední výpovědi obžalovaných, protože právě v nich je většinou nejvíce pravdy.
„Cojocaru svá slova, jež učinil během policejního výslechu, odmítl s tím, že byl pod nátlakem vyšetřovatelů, kteří ho údajně nutili svlékat se do naha a na hlavu mu měli dávat papírovou kapuci,“ doplnila spolupracovnice Českého rozhlasu.
Také další z obžalovaných Vaculík označil původní výpověď Cojocarua za nepravdivou a uvedl, že ve svých výpovědích lhal i Müller. Stejně reagoval také Jaromír Lukeš, jenž tvrdil, že není pravda, že by inkriminovaný dům někdy spojoval s Romy. Müller se k výpovědím Cojocarua nechtěl vyjádřit. Soud bude pokračovat v úterý, kdy budou vypovídat svědci.
„V úterý přijde do jednací síně velmi známý pravicový radikál, kterému se jeden z obžalovaných bezprostředně po útoku se vším svěřil. Prý se chtěl někomu vyzpovídat,“ uzavřela Andrea Čánová.