Podle dalajlámy může Čína výrazně prospět celé planetě

11. prosinec 2011
Zprávy

Bez účasti Václava Havla diskutovali v Praze významní hosté včetně dalajlámy o stavu demokracie a lidských práv v Asii. Český exprezident se musel omluvit kvůli zdravotním problémům.

Dalajláma ve svém projevu mimo jiné uvedl, že Čína může výrazně prospět celé planetě. Ale komunistické zemi chybí mezinárodní respekt, protože se jí ostatní lidé bojí.

„Mnoho mých přátel Číňany obdivuje. Zároveň s jejich ale kvůli jejich systému bojí. Strach s sebou nese nedůvěru, a ta ničí respekt. To, co Číně brání, aby skutečně přispěla celé planetě, je, že potřebuje respekt. Ten ale závisí na důvěře, na čestnosti a pravdomluvnosti,“ řekl dalajláma.

V diskusi znovu zaznělo, že by Číně pomohlo více demokracie a dodržování lidských práv.

ČTĚTE TAKÉ: Čína poprvé neprotestuje proti dalajlámově návštěvě

Podle tibetského duchovního vůdce je problémem prosperujících zemí výrazný rozdíl mezi bohatými a chudými, což s sebou přináší i korupci.

Každý z přítomných věnoval část své řeči právě Václavu Havlovi. Tibetský duchovní znovu zopakoval, že Havlovi přeje dalších 10 let života. Kromě něj to pak byl například bývalý francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner nebo íránská držitelka Nobelovy ceny za mír Širin Ebadýová.

Diskuse u kulatého stolu

Tématem kulatého stolu na Filozofické fakultě UK byla demokracie a lidská práva v Asii. Diskuse nesla v poměrně odlehčeném duchu.

Dalajlama vtipkoval, často si i rýpnul do dvojice francouzských účastníků, tedy do exministra zahraničí Bernarda Kouchnera i Stephana Hessela, obhájce lidských práv, diplomata a posledního žijícího účastníka navrhovacího procesu Všeobecné deklarace lidských práv. Oba muži mu pohotově bonmoty vraceli. A zazněla například i narážka na alkoholový apetit někdejšího ruského prezidenta Borise Jelcina.

Podle Bernarda Couchnera by ještě před čtvrt stoletím nikdo neprorokoval, že paradoxně Čína bude EU pomáhat s dluhy, byť lidé v Číně nejsou zcela svobodní. Právě svoboda a svoboda vyjadřování by měla být v zájmu Pekingu.

Diskusi přispěla také íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Širín Ebadíová, držitelka Nobelovu cenu míru a čínský disident, signatář Charty 08 Jang Ťien-li. Ten upozornil na existenci „dvou Čín“. A co se týče hospodářského růstu země, ten podle něj stojí na strachu, špatné situaci v oblasti lidských práv a nízké úrovni ochrany životního prostředí.

autoři: lub , eve
Spustit audio