Počet obětí tajfunu Haiyan na Filipínách dramaticky stoupá, živel míří k Vietnamu a Číně

Počet obětí tajfunu Haiyan na Filipínách neustále roste

Podle filipínského Červeného kříže zabil tajfun Hiayan nejméně 1200 lidí. Mrtvé ale organizace sečetla jen ve dvou z několika desítek provincií, které filipínské úřady před nejsilnější tropickou bouří letošního roku evakuovaly. Dá se proto čekat, že počet obětí ještě poroste.

Přibližně milion lidí přečkává v nouzových úkrytech. Počet obětí je zatím nemožné určit.

Tým Červeného kříže počet mrtvých zatím jen odhaduje, protože většina těl ještě plave v moři či leží na ulicích. Vzhledem k tomu, že Filipínské souostroví má kolem sedmi tisíc ostrovů, se budou informace o škodách a obětech upřesňovat jen pomalu.

V řadě zasažených oblastí nefungují telefony, elektřina, ani rádio. Nicméně už se vynořují jednotlivé tragické lidské osudy. Žena zraněná na obličeji mluví o tom, že zmizeli oba její rodiče a nakonec i dítě, které držela za ruku.

V zemi navíc začala noc, což značně komplikuje práci záchranářů a armády. Podle filipínského ministra vnitra Mara Roxase podmínky pro záchranáře velmi ztížené.

„Je to opravdu děsivé. Hrozná lidská tragédie. Nefunguje elektřina, takže nemáme vůbec světlo. Radím všem, aby si našli nějaký úkryt, kde by mohli přečkat noc. Snažíme se otevřít všechny obchody, které můžeme, aby měli lidé přístup k potravinám. Setkali jsme se už i s rabováním, a proto jsme rozmístili vojáky, kteří se snaží zajistit alespoň přístup k tomu základnímu - elektrickým generátorům a vodě,“ řekl Mar Roxas.

Filipínská vláda nasadila na záchranné práce tisíce vojáků, do těžce zasaženého Taclobanu, dvacetitisícového města, kde prý zůstalo stát jen několik domů, posílá nákladní letouny s humanitární pomocí.

S dopravou to je ale obecně komplikované, letiště v oblasti centrálních Filipín zůstávají nadále uzavřená a nefunguje ani trajektová doprava.

Česká ambasáda na Filipínách neví o žádných českých občanech, kteří by byli mezi zraněnými či mrtvými

Čtěte také

Tajfun se nyní nachází nad Jihočínským mořem. Další zemí, kterou by mohl ohrozit, je Vietnam. Tam už začali s evakuací asi 100 tisíc obyvatel z pobřežních oblastí, zavřeli školy a úřady přikázaly lodím vrátit se do přístavu. V pohotovosti je tam také 170 000 vojáků.

Haiyan je vůbec nejsilnějším zaznamenaným tajfunem letošního roku. Silné deště na mnoha místech způsobily lokální záplavy a sesuvy půdy, vítr v nárazech dosahoval rychlosti až 380 kilometrů v hodině. Miliony lidí kvůli tropické bouři opustily své domovy.

Tajfun na Filipínách