Po pádu laviny uvízlo v Himálaji 7 Čechů. O desítkách turistů zatím informace chybí
Záchranáři v Nepálu stále hledají turisty, které zastihla prudká sněhová bouře při horském výšlapu v oblasti Annapurny. Laviny a náhlé ochlazení tam nepřežilo nejméně 29 lidí z několika zemí. Mezi turisty v oblasti byli i Češi. Některé už se podařilo kontaktovat, o desítkách dalších lidí v Nepálu však české úřady stále nemají přehled.
Během dneška se díky lepšímu počasí dostaly vrtulníky do nejvyššího bodu oblíbené turistické stezky, průsmyku Thorung La, odkud vysvobodily asi 40 lidí, o asi padesáti dalších záchranáři vědí, že jsou v pořádku v jedné vesnici zablokované sněhem.
Na záchranu čeká i sedm Čechů, kteří po pádu laviny uvízli v regionu Dolpa, který je asi 50 kilometrů daleko od nejpostiženější oblasti kolem osmitisícové Annapurny. Skupina se nachází ve výšce 4300 metrů. Jedná se o klienty cestovní kanceláře Livingstone a jejího majitele.
„Nemají sice žádná zranění, ale jsou podchlazení a nejsou schopní se bez pomoci dostat pryč, takže pro ně vysíláme helikoptéry, které by je měly převézt do nemocnice v Káthmándú,“ uvedl dnes Vlastimil Divoký, mluvčí pojišťovny ERV, u níž byli tito turisté pojištěni.
Podle něj by dva vrtulníky měly české turisty odvézt kolem zítřejších sedmi hodin ráno SEČ. Cestovní kancelář Livingstone má v Nepálu i dalších 14 klientů. Ti jsou v pořádku mimo postiženou oblast.
Zatímco pokračují záchranné práce, české úřady se snaží prověřit, zda v oblasti nebyli i další Češi. Informace shánějí od cestovních agentur, od hotelů v oblasti i od příbuzných lidí, kteří do Nepálu cestovali – za vysokohorskou turistikou tam ročně vyrazí několik stovek Čechů.
Ministerstvo zahraničí zřídilo pro příbuzné turistů v Nepálu krizovou nonstop telefonní linku na čísle +91 99 10 999 460.
„Momentálně evidujeme v Nepálu přes 120 Čechů,,“ uvedl český velvyslanec v indickém Dillí Miloslav Stašek.
V podvečer úřady neměly informace o 63 z nich, lepší počasí by však podle Staška mohlo přispět k tomu, že se informace budou zpřesňovat. „Očekáváme, že během víkendu by se moha najít většina českých občanů,“ dodal Stašek.
Celá cesta masivem Annapurna je dlouhá přes dvě stě kilometrů a návštěvníkům nabízí za slunečného počasí nádherné výhledy. V případě náhlé nepřízně počasí se mohou lidé uchýlit do provizorních horských chat, takzvaných lodží, i když úplně na ně zřejmě spoléhat nelze.
„Čím výš, tím je těch lodží méně a méně. Samozřejmě schovat se tam dá, ale spíš je důležité sledovat vývoj počasí a zhodnotit si situaci a zkusit se rozhodnout třeba nepostupovat výš, nebo dokonce začít sestupovat,“ popsal horolezec Josef Šimůnek, který se z regionu vrátil krátce před příchodem sněhové bouře.
Právě teď je v Himálaji vrchol turistické sezóny. Počasí bývá v tuto dobu slunečné a stabilní, tento týden se však v regionu nepříznivě projevil tajfun Hudhud, který udeřil na pobřeží Indie. Do hor přinesl výrazné ochlazení a sněhovou kalamitu. Trekové stezky jsou teď kvůli tomu zablokované mokrým sněhem.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zemřela herečka a držitelka Ceny Thálie Marie Tomášová. Bylo jí 96 let
-
Vážná situace pro Evropu, ale i samotné USA, pokud Trump zavede 50procentní clo, říká Matesová
-
Na Olomoucku se srazil autobus s osobním autem. Řidič nadýchal přes 2 promile, 22 lidí bylo zraněno
-
Maláčová už několik měsíců bojuje s onkologickým onemocněním. Léčbu prý snáší dobře