Po Česku ani Libanon nevydá Fajáda do USA, podle advokáta by mohl brzy opustit vazbu

Libanonec Alí Fajád (na archivním snímku z 18. 12. 2014)

Ani Libanon nevydá Alího Fajáda do Spojených států. Podle jeho advokáta Vladimíra Řičici tak rozhodl bejrútský žalobce a advokát se domnívá, že by se Fajád mohl během několika dní dostat na svobodu. Muže Spojené státy podezřívají z napojení na teroristy. Do Libanonu odjel Fajád z České republiky začátkem února.

Fajádův advokát Vladimír Řičica Českému rozhlasu řekl, že podle informace, která se k němu dostala, ani Libanon nevydá Alího Fajáda do USA.

„Podle této informace libanonský státní zástupce nevyhověl žádosti Spojených států o jeho vydání k trestnímu stíhání do USA. Mám za to, že konečné rozhodnutí o jeho propuštění může být v řádu dnů. Zdůrazňuji ale, že je to můj názor,“ říká Vladimír Řičica.

Fajád čelí u amerického federálního soudu obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, dále z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci.

Alího Fajáda odmítla Česká republika vydat do USA. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) později uvedl, že podmínkou propuštění pěti Čechů zadržovaných v Libanonu bylo to, aby Česko nevydalo Fajáda do Spojených států.

Fajád byl z pražského vězení propuštěn ve stejný den, kdy se pět Čechů vrátilo do vlasti. Tento krok Spojené státy ostře kritizovaly.

Kauza Alí Fajád