Pilot RAF Oldřich Doležal potopil za války německou loď s množstvím wolframu na rok výroby protipancéřových střel. Postaral se o jeden z největších úspěchů československé armády
Životní příběh pilota RAF Oldřicha Doležala
Neuvěřitelný kousek se za druhé světové války podařil československému pilotovi ve službách britského Královského letectva Oldřichu Doležalovi. Rodák z Ostravy, jež vyrůstal na Zlínsku, potopil v Atlantickém oceánu německou loď převážející obrovské množství wolframu.
Oldřich Doležal se narodil roku 1912 v Ostravě, ale většinu dětství trávil ve vsi Vítová, dnes spadající pod Fryšták. V rané dospělosti absolvoval letecký výcvik, a stal se dokonce elitním pilotem Královského letectva (RAF). Krátce po Vánocích roku 1943 se mu pak povedl úchvatný kousek, kterým se zapsal do dějin.
Při kontrolování Atlantického oceánu narazil na německou loď Alsterufer, která vezla z Japonska těžký a velmi důležitý náklad. Nacházelo se na ní 340 tun wolframu, těžkého kovu, jež se používá do protipancéřových střel. Německému průmyslu by takové množství prý postačilo na rok výroby. A Doležalovi se tuto loď podařilo potopit.
„Je to největší úspěch té 311. bombardovací peruti a vlastně jeden z největších úspěchů československé armády vedené v zahraničí vedle například atentátu na Heydricha,” zdůrazňuje význam Doležalova počinu publicista Pavel Stojar.
Poslechněte si životní příběh Oldřicha Doležala.
Další osudy a příběhy uherskobrodských rodáků a osobností naleznete ZDE.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.