Paddock plný koní. Na brněnské MotoGP

9. srpen 2011

Technicky náročná, třetí nejdelší trať v seriálu mistrovství světa silničních motocyklů. Na Masarykově okruhu budou o víkendu 12.–14. srpna řvát motory i diváci. A vy můžete taky, stačí, když si naladíte Radiožurnál. Na startu je přece „Abája“!

I když měl v posledním závodě MotoGP v USA Karel „Abája“ Abraham technické problémy, dokázal dojet do cíle jako 11. Celkově je před domácí Grand Prix České republiky na 12. místě. První Čech, který jezdí v nejvyšší třídě motoGP, umí nejen jezdit, ale i vzbudit respekt u svých soupeřů – to když si nenechal líbit primadonské chování Australana Caseyho Stonera. Více o kauze, ale hlavně motocyklových začátcích se dozvíte v záznamu rozhovoru s Karlem Abrahamem, který byl týden před českou Velkou cenou Hostem Radiožurnálu.

V Brně se představí také naše mladá naděje v kategorii 125 ccm Jakub Kornfeil, který si zatím drží 11. pozici. A Pešek? No, ten chodí jen okolo… Druhdy hvězda našeho motocyklového sportu Lukáš Pešek zahodil šanci a odmítl divokou kartu organizátorů. Podle šéfa jeho týmu proto, že vyvíjejí a testují nový motocykl. Pešek je zklamaný: „Plány a sliby týmu byly úplně jiné než skutky. Tým se neskládá z profesionálů, ale ze studentů německé školy, kteří nemají zkušenosti.“ Asi by měl Pešek ale hlavně jezdit…

Karel Abraham ve studiu Radiožurnálu

Čeští fanoušci se těší na Abáju, ale jejich velkým miláčkem je taky Valentino Rossi. Ten má brněnský okruh navíc hodně rád, protože tu vyhrává. Co provedou nejen tihle dva se Stonerem, Lorenzem a dalšími, uslyšíte od 12. do 14. srpna na Radiožurnálu. Výsledky a shrnutí pak najdete na zpravy.rozhlas.cz.

Farinka, Schwantzovka – i zatáčky mají svá jména

Trať měří 5403,19 m, má 14 zatáček (6 levotočivých a 8 pravotočivých), šířka je 15 m a leží ve výšce 450 m nad mořem. Postavili ji ve 30. letech minulého století, pak ji v 80. letech přestavěli. Organizátoři na Masarykově okruhu byli už třikrát odměněni Mezinárodní federací jezdců a týmů (IRTA) za skvělou organizaci Grand Prix MotoGP.

Logo

Všechny okruhy mají jednu zajímavost společnou – totiž pojmenovávání zatáček a významných míst na trati. Někdy je to po legendách, většinou ale po nehodách. Na brněnském okruhu jich je celkem šest, přičemž dvě pojmenování se týkala starého okruhu a čtyři se zrodila po přestavbě. I když vlastně jedno z těch starých se používá dodnes.

V roce 1949 při Velké ceně automobilů v jedné ze zatáček havaroval Ital Giuseppe Farina (vítěz formule 1 z roku 1950). Při nehodě tehdy zemřeli dva diváci a další byli zraněni. Jaroslav Suchý, projektant nového okruhu, do nové trasy zakomponoval některé populární části ze starého okruhu, tedy i kopii „Farinky“ před tribunu F.

Druhou „starou“ zatáčkou je Baltisbergerova, která byla jen kousek od původní Farinovy. V roce 1956 na ní havaroval a na místě zemřel německý závodník Hans Baltisberger, jehož smutný příběh inspiroval Bohumila Hrabala k napsání povídky Smrt pana Baltisbergera. Na novém okruhu se tato zatáčka na konci tribuny D jmenuje Schwantzova podle Američana Kevina Schwantze, který tu havaroval v roce 1990 (při stylu jeho jízdy všechno–nebo–nic se asi není čemu divit), naštěstí bez následků.

Automotodrom Brno – Masarykův okruh, trasa

Úplně první zatáčka okruhu je od roku 2008 pojmenována na počest našeho nejúspěšnějšího silničního motocyklisty Františka Šťastného. Místo před tribunou C pak diváci znají jako Stadion a poslední esíčko celého brněnského okruhu jako Horizont.

Rychlostní rekord MotoGP na autodromu v Brně drží Australan Casey Stoner z roku 2008. Jednou z největších legend, která na okruhu jezdila, byl také špičkový italský motorkář Giacomo „Ago“ Agostini, který celkem 15× vyhrál titul mistra světa a v roce 2000 byl uveden do motocyklové síně slávy. Na brněnském okruhu vyhrál poprvé v roce 1968.

Na staré trati zemřelo při MS silničních motocyklů celkem pět jezdců (naposled v roce 1981), nová naštěstí žádné oběti nemá.

Vysílání ČRo 1 – Radiožurnálu si můžete naladit na síti VKV/FM vysílačů po celé České republice a na dlouhé vlně 270 kHz. Poslouchat nás můžete i přes internet, pomocí DVB-S přijímače (satelit Astra 3A) a ve veřejnoprávním DVB-T multiplexu.

mapa vysílačů Radiožurnálu (VKV a DVB-T)

Záznamy vybraných pořadů Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. Pro automatické ukládání záznamů oblíbených pořadů do svého počítače nebo mp3 přehrávače můžete využít službu Podcast.

autor: lep