Ozvěny dne 6. prosince 2005

6. prosinec 2005
Ozvěny dne

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Sněmovna projedná případ poslance Doležala, podezřelého z korupce.

Do hustě obydlené čtvrti Teheránu se zřítilo dopravní letadlo.

Nové členské země odmítají britskou vizi sedmiletého rozpočtu unie.

Východ republiky dostane vydatný příděl nového sněhu.

Začíná hlavní zpravodajská relace Radiožurnálu. Ze studia Ozvěn dne přeje hezký večer Aleš Kouba.

Bude poslanec Doležal vydán trestnímu stíhání?

Ještě na této schůzi bude Sněmovna hlasovat o vydání poslance ODS Vladimíra Doležala trestnímu stíhání. Policie politika podezřívá z podílu na braní úplatků. 800 tisíc korun mělo být určeno pro radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku, který je také z ODS, a to za povolení podnikatelům působit na pozemcích této městské části. Zpravodajce Radiožurnálu Lucii Husárové poslanec Doležal řekl, že o zbavení imunity nejspíš Sněmovnu požádá sám. Celou záležitost považuje za účelovou.

Vladimír Doležal: Neznám důvody, proč to bylo uděláno a do jaké hry jsem se dostal. Fakt neznám ani podklady, nevím v podstatě odkud vítr vane.

Lucie Husárová: Doležal dodal, že podnikatelům, z nichž jeden byl jeho známý, chtěl pomoci, ale o úplatku nepadlo ani slovo. Průběh schůzek někdo nahrával, on sám k těmto záznamům podával na policii vysvětlení. Je také přesvědčen, že jeho mobilní telefon je odposloucháván. Dalším prověřovaným v kauze je radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička. I on dnes popřel, že by na schůzce padlo cokoli o úplatku. O vydání poslance Doležala trestnímu stíhání rozhodnou poslanci příští týden. Mandátový a imunitní výbor se sejde v úterý večer a jeho místopředseda Miloslav Kalas z ČSSD se domnívá, že by bylo vhodné Doležalovu imunitu zrušit.

Miloslav Kalas: Imunita má chránit proti politickým stíháním, anebo proti šikaně ze strany policie a podobně. Je správné, aby byla v tomto případě imunita zrušena a pan poslanec aby se obhajoval v rámci trestního řízení, případně před soudem.

Lucie Husárová: Pokud Sněmovna Doležala imunity zbaví, bude ho moci policie vyšetřovat. Jinak musí stíhání navždy zastavit.

Nekončící debata o VZP ve Sněmovně

K debatě o Všeobecné zdravotní pojišťovně pokračují poslanci. Bouřlivá diskuse o pojišťovně v posledních dvou týdnech ovládla Sněmovnu několikrát a zákonodárci zatím rozpravu neuzavřeli. Pokaždé se rozprava změnila ve slovní přestřelku hlavně mezi občanskými demokraty a ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. Jak dodává zpravodajka Radiožurnálu Milada Richterová, především ODS Ratha kritizuje i dnes.

Milada Richterová: Poslankyně nejsilnější opoziční strany Lucie Talmanová ale důrazně odmítá nařčení z obstrukcí jejich strany při jednání o VZP. Snažíme se jen získat od ministra jasné odpovědi na naše otázky a dostat dosavadní debatu do věcné roviny, říká.

Lucie Talmanová: Snaha o diskusi nad tématem českého zdravotnictví byla bohužel označována panem ministrem z naší strany jako obstrukce, je to důkaz, že pan ministr vůbec nezná a nerozumí standardním parlamentním procedurám.

Milada Richterová: Několikrát přerušeným jednáním o VZP je už unavena většina zákonodárců. Místopředseda sněmovního zdravotního výboru Josef Janeček z KDU-ČSL už by také dosud neplodnou debatu ukončil.

Josef Janeček: Je to divadlo, kterým se někteří snaží vystrašit občany republiky a domnívají se, že jim to přinese politické body, já se to nedomnívám.

Milada Richterová: Na to, jak dnešní rozprava na téma VZP dopadne, zatím čekáme. Není ale vyloučeno, že bude opět přerušena.

Nesouhlas hejtmanů se snižování počtu nemocnic

Hejtmani nechtějí omezování nemocnic v krajích. Návrh zákona o vzniku veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení pokládají za protiústavní. Redaktor Jaroslav Skalický zjistil, že hejtmani chtějí ve Sněmovně tento týden při projednávání zákona vystoupit se svými připomínkami.

Jaroslav Skalický: Podle středočeského hejtmana Petra Bendla totiž znamená faktickou likvidaci 80 nemocnic a vystavuje stát riziku mezinárodních arbitráží.

Petr Bendl: Jde o tisíce zaměstnanců, jde o to, že jsou to často zařízení privátní s investicemi jak obecní, či krajské samosprávy, tak investicemi zahraničních investorů. Jde o pacienty, kterým by se snížila dostupnost zdravotní péče a znovu říkám, bez jakékoliv diskuse s námi.

Jaroslav Skalický: Příklad uvádí náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Veverka.

Jiří Veverka: Oblast Bruntálska, Jeseníky skoro 110 tisíc obyvatel v této těžko dostupné oblasti, ti by měli péči asi 100 kilometrů vzdálenou v Opavě, což je naprosto absurdní.

Jaroslav Skalický: Zástupci krajů také kritizovali zrušení výběrových řízení ministerstva zdravotnictví na poskytování lůžkové péče v krajích. Premiéra Paroubka v této souvislosti vyzvali, aby přiměl ministra zdravotnictví Ratha k dodržování zákonů a pravidel slušného chování.

Letecké neštěstí v Teheránu

Na obytnou budovu v íránském hlavním městě Teheránu se zřítilo vojenské dopravní letadlo. Všech 95 lidí na palubě zahynulo. Letoun C 130 spadl krátce poté, co odstartoval z teheránského letiště Mehrabád. Podrobnosti zjišťoval blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Jaromír Janev: Na palubě letadla byli zejména novináři a fotografové a také íránští vojenští představitelé. Cestovali z Teheránu do Džáváru, do oblasti Ománského moře, kde se koná cvičení íránského vojenského námořnictva. Mezi oběťmi letecké havárie je i zpravodaj íránské tiskové agentury IRNA, která o tragickém incidentu informovala. Íránský prezident Ahmadínedžád, který dnes přicestoval do saudsko arabské mekky, vydal pokyny ke zřízení vyšetřovací komise. Jde o největší leteckou tragédii v Íránu za posledních nejméně deset let.

Návštěva Condoleeze Riceové v Německu

Otázky kolem údajné existence tajných věznic zpravodajské služby CIA na starém kontinentu provázejí evropskou cestu šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové. Její první zastávkou byl Berlín a jednání s novou kancléřskou Angelou Merkelovou. Tu Riceová ujistila, že si Spojené státy při boji s terorismem počínají v souladu s právem. Výsledky berlínské schůzky shrnuje redaktor Pavel Novák.

Pavel Novák: Spojené státy podle Condoleezzy Riceové nepřehlížejí mučení. Jeho užívání je proti americkým zákonům a mezinárodním závazkům Washingtonu. Riceová v Berlíně znovu odmítla informace o tom, že by americké tajné služby mučily vězně podezřelé z terorismu. V boji s hrozbou teroristických útoků ale hodlají Spojené státy používat veškeré zákonné prostředky.

Condoleezza Riceová: Válka proti terorismu nás nutí udělat všechno, co je v našich silách, abychom ochránili obyvatele před hrozbami těch, kteří chtějí zabíjet nevinné. Musíme ale postupovat v mezích práva a mezinárodních závazků.

Pavel Novák: Německou kancléřku ujištění Riceové uspokojilo a je pro spolupráci německých a amerických tajných služeb v boji proti terorismu.

Angela Merkelová: Takové prohlášení je velmi důležité, je to dobrý základ pro země, které jsou právními státy a uznávají mezinárodní dohody, aby jejich zvláštní služby spolu spolupracovaly. Tyto země by měly využít své zpravodajské služby jak nejlépe mohou v těžkém boji proti společné hrozbě 21. století. Spolupráce tajných služeb v rámci zásad správního státu je žádoucí.

Další atentát v Iráku

Vlna krvavých násilností se Iráku nevyhnula ani dnes. Sebevražedný atentát v budově Policejní akademie v Bagdádu připravil o život 40 lidí, dalších 75 utrpělo zranění. První útočník nálož odpálil u hloučku studentů, shromážděných před třídou. Studenti i učitelé se běželi ukrýt a mezi nimi odpálil nálož druhý atentátník. K útoku se přihlásila irácká odnož teroristické sítě Al-Kajda.

Přehled dalších zpráv

Prezident Václav Klaus podepsal kontroverzní novelu zákona o církvích. Ekonomická rada církví se přitom na prezidenta nedávno obrátila s prosbou, aby novelu nepodepisoval. Novela podle církví opět uje sporné pasáže, které už před dvěma lety zrušil Ústavní soud.

Osvobozující verdikt si u soudu pro Prahu 1 vyslechli bývalí šéfové Komerční banky, stíhaní kvůli osmimiliardovému ztrátovému obchodování s rakouskou firmou BCL trading. Někdejší představenstvo čelilo obžalobě z porušování povinností při správě cizího majetku.

V Ostravě vzniklo Národní dopravní informační centrum. Shromažďuje aktuální a ověřené celorepublikové informace o dopravních uzavírkách a zimní sjízdnosti, které zveřejňuje na internetovém portálu veřejné správy. Dopravní zpravodajství budou moci řidiči poslouchat i ve vysílání Českého rozhlasu.

Problémy s počasím na Jesenicku a Šumpersku

Krušná noc čeká silničáře a řidiče. Od severozápadu se k nám žene chladný a vlhký vzduch, a to znamená jediné. Bude hustě sněžit, později má padat déšť. Do rána může napadnout až 30 centimetrů nového sněhu. Musíme se proto znovu připravit na sněhové jazyky a závěje. S nepřízní počasí se už od odpoledne potýkají na jihovýchodě Moravy a Slezska. Hlavní spojnice Jesenicka s vnitrozemím, vedoucí přes Červenohorské sedlo, je navíc několik hodin neprůjezdná. Kamion naložený kyselinou tam zablokoval vozovku a teď ho vyprošťují hasiči. Pod kopcem se tvoří kolony a dopravu řídí policie. Jak dodává reportérka Andrea Šubová, s komplikacemi musí řidiči počítat i v noci.

Andrea Šubová: Ve vyšších polohách Jesenicka i Šumperska už 4 hodiny hustě chumelí a nepřestane zřejmě ani v noci. Mokrý sníh na silnicích ujíždí a místy se tvoří ledovka. Především tam, kde se teplota pohybuje kolem nuly. Do rána má napadnout až 20 centimetrů nového sněhu, a to i v níže položených místech obou okresů. Řidiči by jízdě měli věnovat maximální pozornost a do hor by se rozhodně neměli vydávat na letních pneumatikách.

Dobré výsledky našeho zahraničního obchodu

Česko stále vyváží víc, než dováží. Přebytek českého zahraničního obchodu skončil v říjnu na jedné miliardě 800 milionech korun. Je to nejlepší říjnový výsledek v historii země a v meziročním srovnání to znamená zlepšení o tři a půl miliardy. Proč se našemu zahraničnímu obchodu tak daří a co to znamená, zjišťoval kolega David Vandrovec.

David Vandrovec: Podle hlavní ekonomky společnosti Next finance Markéty Šichtařové se sice může zdát, že se kladné saldo zahraničního obchodu neustále snižuje. Ve skutečnosti je to prý ale velmi dobrý výsledek. Před koncem roku totiž obchodníci pravidelně zvyšují dovozy ve snaze naplnit sklady před Vánocemi.

Markéta Šichtařová: Tentokrát tempo růstu exportu předbíhalo tempo růstu importu s tím, jak se výrazně zlepšovala spotřebitelská nálada v Německu.

David Vandrovec: Podle Šichtařové roste vývoz průmyslových výrobků, hlavně aut. Česká republika se tak prý spolu se Slovenskem stala automobilovou dílnou Evropy, a to se prý ještě prohloubí, pokud se potvrdí umístění investice jihokorejské automobilky Hyundai u nás. Za celý letošní rok pak Šichtařová očekává dosažení přebytku zahraničního obchodu ve výši zhruba 50 miliard korun.

Jiří Paroubek na návštěvě u německé kancléřky

Jako jeden z prvních evropských politiků se dnes v Berlíně s německou kancléřskou Angelou Merkelovou sešel český premiér Jiří Paroubek. Pracovní schůzka trvala asi hodinu a oba politikové probrali otázky vzájemných vztahů s Evropskou unií. Šéf české vlády po jednání řekl, že společným jmenovatelem bylo realistické stanovisko obou stran. Na místě je zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský. Dobrý podvečer.

David Šťáhlavský: Dobrý večer. O česko německých vztazích pak premiér Paroubek řekl, že dnes došel k přesvědčení, že jsou nejen vynikající, ale mohou být ještě lepší. Kancléřka Merkelová přijala pozvání na oficiální návštěvu Prahy a přislíbila další existenci Fondu budoucnosti. Přesto, že šéf sudetoněmeckého Landsmaschaftu Posselt ji vyzval, aby začala nově ve vztahu k České republice, Merkelová potvrdila, že bude pokračovat v tradici německých vlád a nepodpoří majetkové nároky. V otázce evropského rozpočtu považují oba šéfové vlád za možné jednat o britském návrhu, který není dokonalý a má své hrany, jak řekla Angela Merkerová. Pochopí také kritický pohled nových členských zemí, kterým rozpočet krátí finanční tok ze společné pokladny.

Říká z Berlína náš zpravodaj David Šťáhlavský.

Nesouhlas Polska s návrhem rozpočtu EU

Polsko nepodpoří návrh rozpočtu Evropské unie na léta 2007 až 13. Polákům vadí úspory navržené Británií, která v současnosti EU předsedá. Dotknou se totiž hlavně nových členských zemí. Polský premiér Kazimierz Marczinkiewicz proto považuje návrh rozpočtu za nepřijatelný. Důvody zaznamenal náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Martin Dorazín: O britském návrhu na úspory v rozpočtu Evropské unie dnes jednala polská vláda. Premiér Kazimierz Marczinkiewicz po jejím zasedání prohlásil, že Británie projevila nedostatek solidarity a Polsko takový rozpočet přijmout nemůže. Londýn navrhuje snížit výdaje o 24 miliardy eur, Polsko by tím přišlo zhruba o 6 miliard. Premiér neuvedl, zda při hlasování o rozpočtu použije práva veta. O problému chce jednat ještě se svými partnery z nových členských zemí unie a čeká také na novou nabídku Velké Británie. Odmítavý postoj polské vlády k britskému návrhu podpořily všechny hlavní politické síly. Liga polských rodin navrhuje v krajním případě pozastavit polské odvody do evropského rozpočtu.

Noty v Braillově písmu

Noty v Braillově písmu otevírají nevidomým dětem cestu k hudbě. Zástupci hudebního nakladatelství a vydavatelství Českého rozhlasu dnes předali písně Jiřího Pavlicy Speciálně škole Jaroslava Ježka pro děti se zrakovým postižením. Byla u toho i redaktorka Radiožurnálu Eva Hůlková.

Eva Hůlková: Noty v Braillu, to je pro zrakově postižení děti zase další cesta k radosti a k hudebnímu růstu. Zástupkyně ředitele školy Jaroslava Ježka, Emílie Průchová, Radiožurnálu řekla, co pro děti noty v Braillu znamenají.

Emílie Průchová: Znamenají jako pro každého normálně vidícího černotiskové noty, tak dítě zrakově postižené potřebuje noty bodové, čili pro nastudování jakékoliv skladby potřebuje noty bodové. Děti u nás se učí hrát na nástroje a hodně podporujeme hudbu a začínáme přirozeně na školách v hudebních školách, no a potom už mají doplňkovou nějakou hudbu, která je, ať už jsou to etudy, ať už jsou to skladby těžké, a pak co slyší, to znamená, jestliže teďto právě tady poslouchají Hradišťan, tak až přijdou do hodiny, tak si budou chtít zahrát něco . . . . a bez těch not by to nešlo.

Eva Hůlková: Noty v Braillově písmu jsou pro děti šancí. S každou poznanou notičkou se jim otevírá svět.

Přehled hlavních zpráv

Sněmovna bude ještě na této schůzi hlasovat o vydání poslance ODS Vladimíra Doležala trestnímu stíhání. Policie politika podezřívá z korupce.

Vojenské dopravní letadlo se zřítilo do obytné čtvrti v íránské metropoli Teheránu. Nejnovější bilance neštěstí uvádí 128 mrtvých.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová při návštěvě Německa odmítla informace o mučení zajatců obviněných z terorismu. Zároveň ujistila, že Spojené státy dodržují v boji proti teroristům své zákony i mezinárodní závazky.

Na východě republiky hustě sněží, fronta v noci přejde z Moravy na východ Čech. Podle meteorologů na horách napadne až 30 centimetrů nového sněhu.

Ozvěny dne připravil zpravodajský tým Stanislava Vintra.

autor: Aleš Kouba