Otužilců v Českých Budějovicích letos výrazně přibylo. Pravidelně se noří do chladné vody Malše i Vltavy

18. leden 2021 12:59

Plavecké bazény jsou zavřené, to ale lidem v plavání nebrání. Čím dál víc se jich i v zimě noří do řek a rybníků. Ještě před pár lety přitom otužilci byli spíš výjimkou.

Minus čtyři stupně celsia, pod botami křupe sníh a na hladině Malše u Malého jezu se tvoří slabá vrstva ledu. Přesto se do řeky v neděli před polednem přišly vykoupat desítky lidí. Nechybí mezi nimi jeden z prvních českobudějovických otužilců, Jaromír Nutil, který vzpomíná:

„Buňka SK Pedagog funguje od roku 1979. Já jsem (otužilec) od roku 1978, to mě tenkrát kluci zlanařili. A já jsem vytrval do dnešní doby.“

Do chladné vody se pravidelně už několik let noří i Ivan Bárta:

„Ono to začalo vlastně tím, že jsme si prodloužili rok. Končilo září, já jsem stabilně chodil do bazénu a vyhledal jsem si skupinku, která sem chodí každou neděli. Začíná se první listopadovou neděli.“

K otužování přivedl Ivan Bárta i svého kamaráda Honzu, ten dodává: „Pro mě jsou ideální podmínky, když je na vzduchu nějakých patnáct a voda má kolem šesti, osmi stupňů.“

Členská základna skupiny Promrzlých pijavic se tak začala rozrůstat. Letos ale otužování přišlo opravdu do módy, všímají si zkušení otužilci: „Dělám to osmým rokem, to jsme tady byli čtyři. Letos sem chodí padesát lidí pravidelně a to ať už sem, nebo na Vltavu. Je to určitě díky covidu.“

Začínajícím otužilcům tak ti zkušení předávají i rady:

„Nikdy nechodit sám. Jít pozvolna, nenamáčet si hlavu, nesnažit se plavat co nejdál a být tam co nejdéle.“

Otužováním se buduje imunita, čekat ji ale není možné po prvních pár koupelích. Ideální je si studenou koupel dopřát dvakrát až třikrát týdně.

Celou reportáž Lucie Hochmanové si poslechněte online, nebo si ji stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Spustit audio