Oslavy Mezinárodního dne Romů vyvrcholí galakoncertem. Romům dnes popřál i premiér Fiala

8. duben 2022

Česko i další země si dnes připomínají Mezinárodní den Romů. Hlavním tématem letošních oslav je podpora Ukrajiny. Romům k výročí na Twitteru popřál i premiér Petr Fiala.

Oslavy Mezinárodního dne Romů, které v Praze pořádá sdružení Ara Art, zahájila v úterý venkovní výstava Tenkrát na Žižkově fotografa Karla Cudlína. Snímky Romů z různých místech Žižkova mohou lidé zhlédnout na Kostnickém náměstí. Ve středu se konal koncert kapely Romano Zorba v klubu Rock café, ve čtvrtek vystoupil v Kampusu Hybernská houslista Herák se svými hosty.

Několikadenní oslavy v Praze vyvrcholí galavečerem v Divadle Archa, kde vystoupí mimo jiné zpěvačky Mária Bikárová, Veronika Kačová a Sára Kaliášová či houslista Ivan Herák. Hlavním tématem letošních oslav je podpora Ukrajiny. Organizace Ara Art je v kontaktu s organizacemi, které pracují s romskými rodinami přicházejícími z Ukrajiny. Pozvala je i na slavnostní galavečer.

Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990. Připomíná první mezinárodní setkání romských představitelů, které se konalo 8. dubna 1971 nedaleko Londýna. V dalších dnech se uskutečnil první romský kongres, na němž vznikla Mezinárodní romská unie. Účastníci ze 14 zemí včetně tehdejšího Československa na něm přijali romskou hymnu a vlajku. Dohodli se také na označení Rom místo Cikán. Romové slaví svůj mezinárodní den od roku 1990, v České republice začali v roce 2001.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...