Oslavy Mezinárodního dne Romů mají v Praze letos téma Držíme spolu – Ľikeras peha

3. duben 2021

Krátce po letošních Velikonocích bude Mezinárodní den Romů, který každoročně připadá na 8. dubna. V Praze jeho oslavy už posedmé pořádá společnost AraArt, tentokrát s tématem Držíme spolu – Ľikeras peha. A letos se nebude jen hrát a zpívat, ale trochu netradičně se bude i hodně povídat.

V loňském roce přišel nejvýznamnější romský svátek v době, kdy jsme v souvislosti s tehdy čerstvě nastupující pandemií poprvé zažívali uzávěru veřejného života. Organizátoři pražských oslav doufali, že se naživo všichni sejdou na podzim, anebo nejpozději letos v dubnu. Ale jak říká ředitel organizace Ara Art David Tišer, vše je zase jinak.

„Letošní ročník Mezinárodního dne Romů bude opět bohužel poznamenaný pandemií. My jsme se rozhodli, že od 7. do 9. dubna uspořádáme opět online oslavy Mezinárodního dne Romů a každý ten den uvedeme dva programy – jeden doprovodný a druhý hlavní.“

První ze tří slavnostních večerů i jejich online přenosů bude ve středu 7. dubna.

„Od 18 hodin proběhne doprovodný program, což bude literární podvečer, kde bude číst spisovatelka Stanislava Ondová a proběhne také debata o romské literatuře vedená Lenkou Jandákovou. Partnerem tohoto programu je nakladatelství Kher. Od 20 hodin pak bude koncertní talkshow, jejímž hostem bude kapela Lače Manuša.“

Centrem oslav je 8. duben, na který připadá Mezinárodní den Romů.

Mezinárodní den Romů 2021

„Ve čtvrtek 8. dubna se můžeme těšit v rámci doprovodného programu na vaření s Pavlem Berkym od 17 hodin na stránkách AraArt, ale také na facebookové stránce Romsko-české dobroty, která je zároveň partnerem tohoto programu, a od 20 hodin potom na koncertní talkshow Mária Biháriho, kapely Bachtale Apsa a Báry Hrzánové.“

Oslavy vyvrcholí v pátek 9. dubna.

„Náš program ukončí od 18 hodin doprovodný program debata Andro media – kritika v oblasti romské hudby, kde je partnerem programu Slovo 21. A od 20 hodin potom koncertní talkshow kapely Pefek Band, což je známá zábavová kapela. Večerní talkshow budou moderovat Claudie Laburdová a Vojta Lavička. Vše budeme vysílat na facebookovém profilu AraArt.“

Letošní ročník oslav Mezinárodního dne Romů představí také romské podnikatele.

„V rámci soutěží budeme nabízet jejich produkty. Budeme tedy odkazovat spíš na jejich webové nebo facebookové stránky nebo jiné kontakty. Například mohu představit Veroniku Kačovou, která dělá krásné romské panenky a mnoho dalších produktů, které budeme v rámci těchto tří dnů nabízet. Ale zároveň třeba také budeme propagovat nakladatelství Kher, které nám do soutěže věnuje několik knih.“

Organizátoři oslav také poukáží na právě probíhající sčítání lidu.

„My Romům nic neradíme, spíš informujeme o tom, že sčítání je, že je možnost se sečíst online a že je také možnost si zvolit dvě národnosti.“

Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990. Připadá na 8. duben z toho důvodu, že v tento den byla v roce 1971 založena Mezinárodní romská unie, jejíž delegáti ustavili podobu romské vlajky, znění mezinárodní romské hymny a uznali slovo Rom za preferované označení příslušníků romského etnika.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.