Ondřej Moravec bojoval na MS o medaili, nakonec skončil 4. Vyhrál Martin Fourcade

14. únor 2013

Biatlonovým mistrem světa ve vytrvalostním závodu na 20 kilometrů se stal v Novém Městě na Moravě Francouz Martin Fourcade. Druhý skončil v životním závodě Američan Tim Burke a pro bronz si dojel Švéd Fredrik Lindström. Všichni tři odjeli závod s jednou trestnou minutou.

O minutu víc si připsal na své konto český biatlonista Ondřej Moravec. Ten se v závodě na 20 kilometrů prezentoval skvělým během a nebýt chyby na poslední střelbě, slavil by titul mistra světa. Se dvěma trestnými minutami skončil na 4. místě.

„Určitě mě ta rána mrzí. Na té střelnici to nebylo úplně ono. Říkal jsem to před startem, že medaile bude viset vysoko a maximálně s jednou minutou, což se potvrdilo, ale jsem spokojený. Medaili už odsud mám, sice z toho individuálního závodu by to bylo o hodně lepší, ale bohužel, takový je biatlon,“ říkal v cíli Ondřej Moravec.

„Když jsem vyjel ze střelnice a viděl jsem, že jsem třetí, tak jsem byl ještě hodně překvapený. Říkal jsem si, že by to ještě mohlo dát, ale bohužel. Dnes jsem se cítil běžecky úplně špičkově, od začátku jsem zvolil optimální tempo, nijak jsem nevadnul, spíš si myslím, že jsem byl schopný to tempo udržet. Po běžecké stránce to bylo super a musím poděkovat servisu – lyže byly famózní,“ líčil po dojetí čtvrtý muž vytrvalostního závodu.

Po triumfech Nora Emila Hegle Svendsena se v Novém Městě radoval i druhý z největších favoritů. Francouz Martin Fourcade si kvalitní střelbou bez větších výpadků a tradičně velmi dobrým během dojel s náskokem 23,5 sekundy pro titul mistra světa. Nutno dodat, že Svendsen do vytrvalostního závodu neodstartoval kvůli nachlazení, ale do štafety a závodu s hromadným startem možná nastoupí.

Pro druhé místo si dojel překvapivě Američan Tim Burke a zhruba 10 vteřin za ním byl Švéd Fredrik Lindström, který uhájil bronz o 15 vteřin před Ondřejem Moravcem.

„Vzhledem k tomu, že tam byly dvě chyby, tak z toho se dala jedna ušetřit. Je to ohromná smůla, medaile by byla nádherná, ale 4. místo a Ondrův běžecký výkon – to bylo fantastické. Hodně lituji té ‚ležky,‘ byla to kalibrová rána na první položce, kdy je ještě člověk čerstvý. Na poslední položce mu ji nemůžu zazlívat, chybovali tam i jiní dobří závodníci. Být mistrem světa s jednou chybou by byla velká paráda, ale prostě jsme čtvrtí,“ uvedl trenér Ondřej Rybář.

Ze zbylých českých biatlonistů se v průběhu trati nejvíce dařilo obhájci bronzu z posledního MS Jaroslavu Soukupovi, ale chyby na poslední střelbě ho shodily až na 39. místo.

Po nemoci se do závodů vrátil Michal Šlesingr a se dvěma trestnými minutami skončil 30., nejzkušenější domácí závodník Zdeněk Vítek dojel s pěti trestnými minutami 67.

Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě:
Muži - vytrvalostní závod (20 km):

1. M. Fourcade (Fr.) 49:43,0 (1 tr. okruh), 2. Burke (USA) -23,5 (1), 3. Lindström (Švéd.) -33,7 (1), 4. Moravec (ČR) -48,6 (2), 5. Ferry (Švéd.) - 1:11,8 (1), 6. S. Fourcade (Fr.) -1:18,4 (1), 7. Hofer (It.) -1:19,0 (2), 8. Birnbacher (Něm.) -1:36,6 (2), 9. L'Abee-Lund (Nor.) -1:37,3 (2), 10. Leguellec (Kan.) -1:48,4 (1), ...30. Šlesingr -3:34,3 (2), 39. Soukup -4:17,6 (4), 67. Vítek (všichni ČR) -7:08,4 (5)

Průběžné pořadí SP (po 17 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 813 b., 2. Svendsen (Nor.) 703, 3. Fak (Slovin.) 554, 4. Malyško 544, 5. Usťugov 532, 6. Šipulin (všichni Rus.) 484, ...14. Moravec 355, 24. Šlesingr 257, 52. Soukup 81, 54. Vítek 67