Olej, kondomy, pleny i kapesníčky. Londýnský tukovec z lidského odpadu váží sto třicet tun

13. září 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fatberg je tvořen především z tuku

Zaměstnanci londýnských kanalizací našli ve stoce pod městem stotřicetitunovou příšeru. Je především z tuku a stvořili ji sami Londýňané. Uvolňování kanalizace může trvat až několik týdnů.

Dávejte si pozor na to, co splachujete do záchodu nebo odpadu v kuchyni. Nebo nevědomky přispějete ke tvorbě odpadové příšery. Jednu takovou teď našli v Londýně a je pořádně velká.

Odporný objev mají na svědomí zaměstnanci firmy, která se stará o londýnské odpadové stoky. Fatberg neboli Tukovec, jak hmotu v angličtině nazývají, váží skoro jako plejtvák obrovský.


Tukovec má 130 tun, je 250 metrů dlouhý a blokuje odtokovou cestu. Podobné hory tuku tvoří spláchnutý olej, prezervativy a vlhčené kapesníky. Podle šéfa londýnských kanalizací bude odstraňování tukovce trvat tři týdny.

Podobné úkazy se ale netýkají jen Londýna. Tvoří se i v našich končinách a mohou způsobit ucpávání kanalizace. Předejít tomu přitom jde poměrně snadno, stačí nevylévat použitý tuk do odpadu a do záchodu splachovat jen výměšky a toaletní papír.

autor:
Spustit audio