Od půlnoci začnou v ČR platit nové jízdní řády. Některé vlaky zrychlí

12. prosinec 2015

Vlaky a autobusy v Česku budou od neděle vozit cestující podle nového jízdního řádu. Díky dokončeným opravám několika železničních tratí pojedou některé vlaky rychleji než dřív, přibude také několik nových spojů.

České dráhy v novém jízdním řádu vypraví denně průměrně 6900 vlaků. To je o 110 vlaků více oproti předchozímu jízdnímu řádu. Zvedla se také nabízená kapacita vlaků, přibližně o 11 procent vzrostly výkony osobních vozů.

Nové spoje nebo prodloužení stávajících linek se dotkne dálkové i regionální dopravy. Například se rozšíří počet vlaků vedených do Polska. U spojů EuroCity to bude místo dosavadních tří párů vlaků nově šest párů spojů.

Zvýší se i nabídka spojů mezi Prahou a Moravou, na frekventované spojnici Prahy a Brna přibudou nové expresní vlaky.

Díky dokončeným opravám na železnici některé vlaky zrychlí. Výrazně zrychlí třeba spojení Prahy s Českými Budějovicemi.

„Tam ta úspora je až 10 minut. Nejrychlejší spojení mezi Prahou a Ostravou zajistí pendolino, které pojede v rekordním čase pouze 2 hodiny a 53 minut,“ popisuje mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Zrychlí se také mezinárodní doprava. „Například cesta mezi Prahou a Berlínem bude trvat už jen 4,5 hodiny namísto současných 4 hodin a 45 minut,“ upřesňuje mluvčí.

Zároveň doporučuje cestujícím, aby si čas odjezdu konkrétního vlaku ověřili dopředu, protože na celé železniční síti, tedy v regionální i dálkové dopravě, může dojít k minutovým posunům.

„Tím, že se spoje zrychlily, zlepšily se návaznosti. Takže určitě doporučujeme cestujícím, aby se ujistili jen, že třeba ten vlak jede stejně tak, jak byli zvyklí. Protože se může stát, že vlaky mohou odjíždět o dvě minuty dříve,“ upozorňuje Pistoriusová.

Ve vybraných krajích se zvyšuje nabídka regionálních spojů. Například v pracovní dny se zvyšuje frekvence vlaků v okolí Prahy. V průměru patnáctiminutový interval na spojení centra Prahy s východní částí města a Úvaly se prodloužil až do středočeského Českého Brodu.

Nový spěšný vlak je vypraven i na severu Čech v pracovní dny odpoledne mezi Ústím nad Labem, Lovosicemi a Roudnicí nad Labem.

autor: rok
Spustit audio