Od Belgie po Švédsko. Jaká témata hýbou volbami do europarlamentu v jednotlivých zemích?

Život na východním Slovensku je těžký, lidé z něj odcházejí. Regionu by pomohl vstup Ukrajiny do EU

Slovenští Progresivci se na plakátech pro eurovolby přejmenovali na Proevropské Slovensko. Chtějí porazit stranu Směr premiéra Roberta Fica a ukázat, že současná vláda nereprezentuje celé Slovensko. Hned několik stran v kampani slibuje, že zastaví takzvaný diktát Bruselu. Hlavním tématem evropských voleb na Slovensku tak bude jeho zahraničně-politická orientace. Výsledek mohou v budoucích letech pocítit například obyvatelé východní části země.

Josef na okraji východoslovenského města Sobrance provozuje restauraci. Stoly kolem poledne zaplnili dělníci z okolí. Podnikatele jako Josef tu ale prý bojují o přežití:

„Je to velmi těžké, každý je rád, když přežije. Je rád, když dokáže vše zaplatit a nějaká koruna mu zůstane. Je to velmi těžké, nejsou tu továrny...“

Na investice čekají i chátrající sobranecké lázně. Kvalitou vody se prý vyrovnají i Karlovým Varům

Je tu těžké získat práci, je tu pár obchodů, není tu žádný průmysl. Mladí lidé odtud odcházejí, říká v centru města květinářka Beáta.

Podle primátora Sobránců Jana Sklára odešlo z východního Slovenska tolik lidí, jako kdyby se sbalil celý jeden okres a rozvoj brzdí i chybějící infrastruktura: „Okres Sobrance nemá železniční síť, není dobudovaná dálnice k hraničnímu přechodu.“

Rozšíření EU by pomohlo

Receptem na pozdvihnutí regionu na periferii Schengenu může být právě členství v EU, konkrétně budoucí rozšíření evropské rodiny o Ukrajinu. Už roky se k tomu upírají slovenští ekonomové i politici. Očekávají stejný efekt, jako nastal v rakouské příhraniční spolkové zemi Burgenland po vstupu Slovenska.

Z východního Slovenska odešlo tolik lidí, jako kdyby zmizel celý okres Medzilaborce, říká premiér Ján Sklár

Když se hranice otevřely, Slováci začali houfně chodit na nákupy, začaly tam kupovat domy, platí tam daně, vytvářejí komunity. A ten region rozkvétá,“ říká politolog Michal Tyrner z univerzity v Prešově. Slovenská opozice se ale obává, že vláda Roberta Fica nebude v zahraniční politice držet s evropskými partnery stejnou linii. Včetně vztahu k Ukrajině.

Téma zahraničněpolitického ukotvení Slovenska bude určitě patřit mezi hlavní i v kampani před volbami do Evropského parlamentu,“ říká politolog z univerzity v Košicích Tomáš Dvorský.

Progresivní Slovensko na plakátech slibuje, že zemi udrží v Evropě. Premiér Robert Fico členství Ukrajiny v EU vyjádřil podporu, opozice mu ale vyčítá, že jeho postoje k Ukrajině nejsou konzistentní. Slovensko tak bude i v evropských volbách rozhodovat o své mezinárodní orientaci a v horizontu let to může určovat i rozvoj jeho východního regionu.

autoři: Ladislav Novák , agn
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.