Od Belgie po Švédsko. Jaká témata hýbou volbami do europarlamentu v jednotlivých zemích?
Život na východním Slovensku je těžký, lidé z něj odcházejí. Regionu by pomohl vstup Ukrajiny do EU
Slovenští Progresivci se na plakátech pro eurovolby přejmenovali na Proevropské Slovensko. Chtějí porazit stranu Směr premiéra Roberta Fica a ukázat, že současná vláda nereprezentuje celé Slovensko. Hned několik stran v kampani slibuje, že zastaví takzvaný diktát Bruselu. Hlavním tématem evropských voleb na Slovensku tak bude jeho zahraničně-politická orientace. Výsledek mohou v budoucích letech pocítit například obyvatelé východní části země.
Josef na okraji východoslovenského města Sobrance provozuje restauraci. Stoly kolem poledne zaplnili dělníci z okolí. Podnikatele jako Josef tu ale prý bojují o přežití:
„Je to velmi těžké, každý je rád, když přežije. Je rád, když dokáže vše zaplatit a nějaká koruna mu zůstane. Je to velmi těžké, nejsou tu továrny...“
„Je tu těžké získat práci, je tu pár obchodů, není tu žádný průmysl. Mladí lidé odtud odcházejí,“ říká v centru města květinářka Beáta.
Podle primátora Sobránců Jana Sklára odešlo z východního Slovenska tolik lidí, jako kdyby se sbalil celý jeden okres a rozvoj brzdí i chybějící infrastruktura: „Okres Sobrance nemá železniční síť, není dobudovaná dálnice k hraničnímu přechodu.“
Rozšíření EU by pomohlo
Receptem na pozdvihnutí regionu na periferii Schengenu může být právě členství v EU, konkrétně budoucí rozšíření evropské rodiny o Ukrajinu. Už roky se k tomu upírají slovenští ekonomové i politici. Očekávají stejný efekt, jako nastal v rakouské příhraniční spolkové zemi Burgenland po vstupu Slovenska.
„Když se hranice otevřely, Slováci začali houfně chodit na nákupy, začaly tam kupovat domy, platí tam daně, vytvářejí komunity. A ten region rozkvétá,“ říká politolog Michal Tyrner z univerzity v Prešově. Slovenská opozice se ale obává, že vláda Roberta Fica nebude v zahraniční politice držet s evropskými partnery stejnou linii. Včetně vztahu k Ukrajině.
„Téma zahraničněpolitického ukotvení Slovenska bude určitě patřit mezi hlavní i v kampani před volbami do Evropského parlamentu,“ říká politolog z univerzity v Košicích Tomáš Dvorský.
Progresivní Slovensko na plakátech slibuje, že zemi udrží v Evropě. Premiér Robert Fico členství Ukrajiny v EU vyjádřil podporu, opozice mu ale vyčítá, že jeho postoje k Ukrajině nejsou konzistentní. Slovensko tak bude i v evropských volbách rozhodovat o své mezinárodní orientaci a v horizontu let to může určovat i rozvoj jeho východního regionu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.