OBRAZEM: Uprchlíci se pokusili prolomit plot na řecké hranici, zasáhla proti nim policie

10. duben 2016

Uprchlíci tábořící nedaleko Idomeni na řecko-makedonské hranici se na několika místech pokusili prolomit pohraniční plot. Makedonská policie a armáda proti nim použily slzný plyn.

Podle zvláštního zpravodaje ČRo Petra Vavroušky, který je přímo na řecko-makedonské hranici, se kvůli slznému plynu nedalo na místě dýchat. Policie použila také ohlušující granáty. Nad oblastí přelétávaly vrtulníky. Ze strany migrantů pak podle zpravodaje létaly kameny, klacky nebo kusy betonu.

Hlavní nápor uprchlíků podle Vavroušky makedonské bezpečnostní složky odrazily kolem poledne. Tři metry vysoký hraniční plot byl na několika místech porušený. U děr hlídali plně ozbrojení policisté.

Makedonská policie také musela nasadit dvě vodní děla. Nevládní organizace se pak v uprchlickém táboře snažily uklidnit situaci.

V pohotovosti byli také čeští policisté, kteří pomáhají makedonským úřadům s ostrahou hranice. Nemuseli zasahovat, pomáhali nicméně střežit otvory v plotě, které v něm zůstaly po pokusech migrantů překročit hranici. Řecké bezpečnostní složky do situace nijak nezasáhly.

Lékařii ošetřili několik desítek lidí z řad migrantů, hlavně po zásahu slzným plynem. Makedonská policie hlásila tři zraněné.

Řekové už ráno varovali, že by dnes mohly v provizorním uprchlickém táboře, ve kterém přežívá víc jak 10 000 lidí, nastat nepokoje. Podle agentury DPA se v něm totiž objevily letáky, které migranty v arabštině vyzývaly, aby se shromáždili a vyrazili k makedonské hranici. Kdo letáky vyrobil a roznesl po táboře, není jasné.

Už v polovině března se v Idomeni objevily podobné letáky, kvůli kterým se zhruba 2000 migrantů pokusilo překonat řecko-makedonskou hranici korytem řeky Vardar. Tři z nich při tom utonuli. Ty, kteří se do Makedonie dostali, místní policisté obratem poslali zpět.

Policisté odpočívají na řecko-makedonské hranici nedaleko tábora Idomeni

Do Řecka přicházejí další migranti

Do Řecka přitom dnes dorazilo dalších 162 migrantů. Z tureckého pobřeží dopluli přes Egejské moře především na ostrovy Chios a Lesbos. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na aténský krizový štáb.

V celém Řecku se nyní zdržuje více než 53 000 migrantů. V zemi uvázli poté, co státy podél takzvané balkánské stezky uzavřely své hranice.

V pondělí začaly přesuny migrantů z Řecka do Turecka na základě nedávno uzavřené dohody mezi Evropskou unií a Ankarou. Ta platí od 20. března a předpokládá, že migranti, kteří od tohoto data připlují a nezískají v Řecku azyl, budou vráceni.

Za každého vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl. V Turecku je v současnosti přes 2,5 milionu syrských uprchlíků.

Unie za pomoc při zvládání migrační krize Ankaře slíbila mimo jiné obnovení přístupových rozhovorů Turecka s EU, zrušení vízové povinnosti pro Turky do konce června a finanční pomoc na zvládání migrační krize.

Nad místem střetů mezi migranty a policií na řecko-makedonské hranici přelétávaly vrtulníky
Bezpečnostní síly na řecko-makedonské hranici nedaleko tábora Idomeni
V pohotovosti byli také čeští policisté, kteří pomáhají makedonským úřadům s ostrahou hranice
Bezpečnostní síly na řecko-makedonské hranici nedaleko tábora Idomeni
autor: pev | zdroj: ČTK
Spustit audio