O 2. světové válce stále nevíme vše
Před 67 lety skončila 2. světová válka – nejničivější ozbrojený konflikt v dějinách. Přesto, že od pádu nacistického režimu uplynulo už několik desetiletí a historici podrobili toto období pečlivému zkoumání, zůstávají mnohá slepá místa. Některá se už vysvětlit nepodaří, protože pamětníci zemřeli a svá tajemství si vzali s sebou. Do některých okamžiků ale stále ještě můžou vnést světlo stále neprobádané dokumenty.
Do povědomí společnosti se dostalo mnoho zkreslených představ o historii. Například s působením církve za 2.světové války je spojeno mnoho mýtů. Jedním z nich například to, že církev žehnala zbraně, upozorňuje historik Jaroslav Šebek.
Jaroslav Šebek: „Tyto kapitoly, stejně jako mnohé další, byly retušovány komunistickým režimem, tudíž se do našeho povědomí příliš nedostávaly, ale přitom je to hrdinná kapitola, kdy církev stála na straně národa.“
Vatikán vůči nacistické říši oficiálně zachovával neutralitu. Papež Pius XII., který nastoupil v předvečer války v březnu 1939, byl podle Šebka přesvědčen, že řadě věcí lze předejít tajnými vyjednáváními.
Jaroslav Šebek: „Domníval se, že otevřený postoj by mohl situaci zkomplikovat a znemožnit možná jednání. Ale současně aktivně vstupoval právě do těch vyjednávání, například i v otázce záchrany židů a nakonec i za okupace Itálie a Říma v roce 1943-44 zachránil statisíce židů i antifašistů.“
Přispělo k tomu jeho rozhodnutí, aby uprchlíky přijaly i kláštery, které měly povinnost klausury, tedy do kterých normálně veřejnost nesměla.
Jaroslav Šebek jako jeden z ne mnoha českých historiků bádá také ve Vatikánském tajném archivu. Ten ještě všechny dokumenty týkající se 2. světové války nezpřístupnil. Jsou zatím zveřejněny materiály do února 1939. Ty se týkají mimo jiné aktivit Vatikánu proti nacismu ve 30. letech. Vatikán ale vyšel historikům vstříc tím, že už v 60. letech začal zpřístupňovat vybrané edice, které se dotýkají pomoci, kterou Vatikán poskytoval Židům i bojovníkům proti nacismu. Podle šéfa vatikánského archivu by kompletní materiál z dob 2. světové války měl být zpřístupněn během několika let.
Jaroslav Šebek: „To myslím, že by bylo velice důležité k poznání doby 2. světové války, tak ale i té doby poválečné, doby nástupu komunismu v Evropě. A myslím si, že ty vatikánské materiály můžou osvětlit řadu věcí zcela novým světlem.“
Historici doufají, že v materiálech z pontifikátu Pia XII. najdou nové poznatky.
Jaroslav Šebek: „O tom, jak probíhala ona vyjednávání v době nacistické okupace, například tam budou jistě i zajímavé materiály ke Slovenskému štátu, k tomu, jak se stavěl Vatikán k odsunu sudetských Němců.“
Těší se na zpřístupnění archivu Jaroslav Šebek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.