Nový fotbalový stadion na Bazalech bude do roku 2030, odhaduje ostravský zastupitel
Fotbalový Baník Ostrava by se 14 let po nuceném odchodu z Bazalů mohl na legendární kopec nad městem vrátit. Město už definitivně rozjelo projekt Nové Bazaly, který by nejspíš někdy v roce 2029 mohl znamenat ligový zápas Baníku na novém moderním dvacetitisícovém stadionu.
„Ta myšlenka je v Ostravě pořád. Ať už jsou to fanoušci nebo samotný klub, všichni snili o tom, aby tam sehráli utkání první ligy a reprezentační utkání. Plány máme, vykročili jsme na cestu nových Bazalů,“ říká Lukáš Semerák ostravský zastupitel za hnutí Ostravak a předseda pracovní skupiny Nové Bazaly.
Definitivní myšlenka padla zhruba před rokem, na jaře město představilo studii o proveditelnosti a vyvrátilo třeba mýtus o poddolování. „Kolem Bazalů každý chodil jako kolem kouřícího hrnce a bál se ho dotknout. Říkali jsme si, pojďme začít tam, kde Baník skončil. To znamená, než se budeme zabývat další lokalitou, která by samozřejmě budila emoce, tak si pojďme konečně říct, jak je to s Bazaly,“ pokračuje Semerák.
Studie ukázala, že nový stadion se na Bazalech může budovat. Aktuálně město vyhlásilo architektonickou soutěž a zadala v ní parametry nového stadionu. Do konce příštího roku by mělo být jasno o vítězi soutěže. Ten by měl splnit dvacetitisícovou kapacitu a cenu do dvou a půl miliardy. A stát by mohl zhruba za čtyři roky.
„Myslím, že rok 2028 je nereálný. Nevyloučím ho, ale je nereálný. Rok 2029, aniž bychom to specifikovali, je tím rokem, kdy by se mohla stavba dokončit. Může se stát, že nějakým, ale ne výrazným způsobem, nám to spadne do roku 2030. Ale zatím bych řekl, že 2029 by měl být ten rok, kdy bude stadion zkolaudován a funkční,“ doplnil Lukáš Semerák předseda pracovní skupiny Nové Bazaly.
Související
-
Baník Ostrava se v budoucnu asi vrátí na Bazaly, město tam postaví nový stadion
Fotbalisté Baníku Ostrava se v budoucnu mohou vrátit na Bazaly. Město a majitel klubu chtějí stadion znovu zrekonstruovat. Nyní Bazaly slouží jako tréninkové centrum.
-
Ostrava zadává studii, jestli by se fotbalový Baník mohl vrátit na Bazaly
Ostrava prověřuje, jestli dá zvýšit kapacita stadionu Bazaly. Studie za 1,5 milionu korun určí, jestli se dá sportoviště znovu přestavět na moderní fotbalový stadion.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
Americký prezident Trump obrací svět naruby. A Čína cítí příležitost pro ‚Novou hedvábnou stezku‘
-
Za většinou zakázaných knih v USA stojí státy Florida a Iowa. Velkou roli hraje náboženství, říká odborník
-
Velká cena Číny v režii McLarenu. Závod ovládl Piastri, druhý dojel stájový kolega Norris