Nové rergistrační značky na autech

22. březen 2002

Stále častěji se setkávám s novými státními poznávacími značkami aut, respektive registračními značkami jak zní jejich nový název. Kromě názvu se změnila i jejich podoba, která se přizpůsobila novému krajskému zřízení. Okresy v příštím roce zaniknou a auta proto jsou a budou registrována podle krajů. Nové značky jsou dost často kritizovány, zejména kvůli tomu, že si je těžko dokážeme zapamatovat. Ovšem to nic nemění, že tady jsou a zřejmě už zůstanou a postupně budou začnou převažovat.

Mihalík: Tabulky registračních značek se řídí podle prvního písmene, to znamená, že na registrační značce začíná vždy jednička a potom je kraj. Pokud je to A, tak se jedná o kraj hlavní město Praha, například S je kraj středočeský.

Připomíná ředitel odboru dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík. Značka se tedy přiděluje buď podle trvalého bydliště majitele vozidla nebo podle sídla firmy. V případě, že si koupíte nové auto, anebo že ojeté motorové vozidlo převedete od majitele z jiného kraje, musíte o registrační značku požádat. Padl tedy dřívější záměr, že každé auto nebo motocykl bude mít jednu značku po celou dobu provozu bez ohledu na to, kdo je zrovna jeho majitelem a kde bydlí.

Mihalík: Za přidělení značky, pokud je vozidlo nové, se platí tři sta korun za registraci a značku. Přihlašujeme-li vozidlo z jiného kraje, tak ho majitel odhlásí ve svém kraji, nabyvatel v novém a zaplatí tři sta korun poplatek za provedení převodu a registrační značku. Výměna poškozené registrační značky stojí dvě stě korun.

Takže jedině v případě koupě nového auta, nebo jeho převodu z jiného kraje, či se vaše dosavadní espézetka poškodí, dostanete novou registrační značku. Dosavadní tabulky, které má ještě většina z nás na autech, jsou stále platné.

Mihalík: Nebudeme nikoho předvolávat, aby si novou registrační značku opatřil, postupně se značky vymění bez určení data.

autor: alh
Spustit audio