TIPY NA VÍKEND: Veletrh Jarní Zemědělec na výstavišti v Lysé nad Labem nebo Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem

20. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Veletrh Jarní Zemědělec si užije celá rodina | Foto: Barbora Kvapilová, Český rozhlas

Na veletrh Jarní Zemědělec zve manažerka výstavy Eva Švecová

Užijte si hezký víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Jarní zemědělec

19. až 23. března na výstavišti v Lysé nad Labem

Veletrh Jarní Zemědělec nabízí i velikonoční dekorace

60. veletrh zemědělství, zahrádkářství a potravinářství, Jarní Zemědělec 2025.

Přivítejte jaro na největším veletrhu pro zahrádkáře a farmáře. Zveme vás na jubilejní 60. pokračování veletrhu plného inspirace pro zahradu, farmu i domácnost. Tradiční veletrh představí širokou nabídku květin, osiva, sazenic, stromků, keřů, moderní zemědělské a zahradní techniky.

Návštěvníci se mohou rovněž těšit na ochutnávky kvalitních regionálních produktů a na prestižní soutěž o nejlepší potravinářský výrobek Středočeského kraje.

Souběžně konaná výstava Farma 2025, která ukáže živá hospodářská zvířata, včetně roztomilých mláďat. Milovníky klasické lidové hudby a tradic potěší Festival dechovky 2025.

Více ZDE

Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem

21. březen 2025 9:00 – 30. duben 2025 17:00

Výstava Jaro na vsi bude otevřená až do 7. dubna 2024

Tradiční výstava „Jaro na vsi“ ukazuje v celém areálu skanzenu staré zvyky a obyčeje od masopustu do májů, jak je v tomto kraji zaznamenali národopisní sběratelé.

Výstava začíná v první chalupě z Chvalovic zabíjačkou, zvláštní krajovou zábavou zvanou „šplochan“ a průvodem starých masek na konci masopustu. Ve druhé chalupě z Draha masopust střídá čtyřicetidenní předvelikonoční postní období se šesti postními nedělemi, provázenými mimo jiné vynášením „smrtky“, chozením s lítem a předvelikonočním pečením. „Pašijový týden“ od Zeleného čtvrtku do Božího hodu velikonočního má tradičně své místo ve „staročeské chalupě“, kde je i pomlázka o Pondělí velikonočním s ukázkami starých kraslic.

K pomlázce se vztahuje také velká výstava kraslic zdobených tradičními a netradičními technikami, velikonočních dekorací a zvykoslovného pečiva ve výstavních prostorách bednárny – v přísálí a chodbě u staré školy. V dolní části skanzenu pokračuje výstava „Jaro na vsi“ připomenutím svatovojtěšských poutí, májových zábav mládeže a májových pobožností. Závěr výstavy v chalupě z Pojed je věnován svátku sv. Jana Křtitele a lidovému léčitelství. Poslední chalupa z Oskořínka s interiérem z poloviny minulého století je upravena na předvádění novodobých jarních zvykoslovných aktivit.

Po dobu jarní výstavy budou ve výstavním sále předváděny různé činnosti, spojené s jarním zvykoslovím (zdobení vajec, perníčků, pletení pomlázek a ukázky lidových řemesel). Bližší informace o víkendových programech na tel. 325 565 272. Otevřeno je v polabském skanzenu od úterý do neděle od 9:00 hodin do 17:00 hodin. Poslední vstup v 16:00 hodin. Na Velikonoční pondělí bude otevřeno.

Více ZDE

Jarní prodejní výstava Dobrovická muzea

22. 3. až 26. 3.

Ošatky patří mezi oblíbené jarní dekorace

Přijďte podpořit místní výrobce a řemeslníky. Můžete se těšit na prodej jarních aranžmá, velikonočních dekorací, proutěných košíků a dalších rukodělných výrobků.

Více ZDE

Zahájení návštěvnické sezóny na zámku Kačina

22. března

zámek Kačina

Přijďte si vychutnat Kačinu. V sobotu 22. března 2025 se letos poprvé otevírá svým návštěvníkům. A být na Kačině včas se vyplatí! Pro prvního návštěvníka, který si zakoupí vstupenku, tam mají speciální odměnu ze zámecké kavárny – kávu a zámeckou dobrotu hraběnky Sidonie.

Více ZDE

Čokoládové prohlídky na zámku Loučeň

víkendy v březnu

Zámek Loučeň na Nymbursku

Sladké čokoládové prohlídky se vrací na zámek Loučeň. Prohlídka zámku bude doplněna o historii čokolády a její ochutnávku od zámeckého chocolatiera Pavla Přebindy. Prohlídky se konají vždy o víkendech od 15 hodin. V ceně je celodenní vstupné do parku s dvanácti labyrinty a bludišti.

Více ZDE

Drátovat, flikovat! Příběh drátenického řemesla

od 28. 2. do 29. 6. Muzeum Roztoky

Zámek Roztoky

Výstava Drátovat, flikovat! odvypráví neobyčejný příběh drátenického řemesla. Drátenictví je kulturní fenomén, jehož kořeny sahají více než tři sta let zpět do chudých horských oblastí severního Slovenska. Odtud se rozšířilo do Evropy i Ameriky. Význam tohoto řemesla byl v roce 2019 oceněn zápisem na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Výstava nabízí ojedinělý pohled na historii i současnost drátenictví. Uvidíte zde exponáty ilustrující jeho rozmanitost. Kromě oprav hospodářských nástrojů a nářadí či keramického nádobí se vyráběly i další nezbytnosti pro venkovský život, jako například pasti na myši. K vidění budou také další užitkové předměty vyrobené drátenickými technikami a to jak z fondu Středočeského muzea v Roztokách u Prahy a dalších muzejních a galerijních institucí, tak ze sbírek soukromých sběratelů.

Drátenictví, to je příběh o nevyčerpatelné schopnosti člověka vyrábět nové a krásné věci

Součástí výstavy bude i bohatý doprovodný program pro veřejnost i škol(k)y. Ve dnech 5. 4., 31. 5. a 21. 6. 2025 se můžete zúčastnit tvořivých dílen, kde si sami vyzkoušíte drátenické techniky. Přímo ve výstavních prostorách budou ve vybraných dnech probíhat také ukázky tohoto krásného řemesla.

Přijďte se podívat, jaké úžasné věci se dají vyrobit ze zdánlivě obyčejného materiálu. Nezapomeňte s sebou vzít i děti, pro které je ve výstavě připravena hra „Z Kysuc až na kraj světa“, inspirovaná vandrovní povahou drátenického povolání, a další tematické interaktivní prvky.

Více ZDE

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

do 30. března

Hrad Český Šternberk, vánoční prohlídky

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00, 12:30 a ve 14:00 hodin. Vstupenky je třeba si zajistit předem. 

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům v Čechách. Má také krásné okolí, vždyť byl vystaven na ostrohu nad řekou Sázavou a bývá nazýván Perlou Posázaví. Český Šternberk založili v roce 1241 Sternbergové, kteří hrad po téměř osmi stech letech vlastní i dnes, což je nejen v Česku unikátní. Hrad byl několikrát přestavován, a tak původně středověké gotické zdi skrývají barokní zámecké interiéry, počátkem 20. století doplněné o elektřinu, vodovod a ústřední topení.

Na hradě je jedna prohlídková trasa, umístěna ve druhém poschodí hradu. Zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností: velký sál se štukovou výzdobou a rodovými erby i menší salony sloužící každodennímu životu, knihovnu, jídelnu atd. Při prohlídce se seznámíte zejména s posledními generacemi rodu Sterbergů, především s Jiřím Sternbergem (1888-1965), který hradním interiérům vtiskl současnou podobu a jemuž byl hrad v roce 1949 znárodněn. Až do odchodu do penze pak na hradě pracoval jako kastelán a průvodce. V roce 1992 získal hrad v restituci Jiřího syn Zdeněk Sternberg (1923-2021), který postupně hrad rekonstruoval a restauroval mobiliář, aby mohl předat vše v co nejlepším stavu svému synovi.

Více ZDE

Výstava Spadlá křídla

Mladá Boleslav, do 30. března

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Letecké muzeum Metoděje Vlacha zve na výstavu, která popisuje československé letectví mezi roky 1918 a 1939, kdy doslova letělo kupředu mílovými kroky. Nejprve se létalo na upravených válečných letounech s jedním pasažérem, později s více cestujícími. Piloti nejdříve nechtěli opustit otevřený pilotní prostor, a tak vznikala dopravní letadla s uzavřenou kabinou pro cestující a otevřeným kokpitem pro piloty.  Najdete zde shrnutí toho nejzajímavějšího i tragické letecké nehody.

Více ZDE

Zimní prohlídky Svaté Hory

Příbram, do 30. března

Svatá Hora v Příbrami patří k nejvýznamnějším mariánským poutním místům

Poutní místo Svatá Hora je jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. Je to raně barokní perla Čech, hlavní poutní místo Pražské arcidiecéze, častý cíl turistů nejen českých, ale mnoha zahraničních. Kromě klasické prohlídky s průvodcem, která trvá asi 50 minut, muzeum je umístěné částečně v bývalé jezuitské kryptě. Vystaveny jsou exponáty ze sbírek Svaté Hory, předměty, jež nalezli archeologové při rekonstrukci nebo některé ze šatiček Panny Marie Svatohorské.

Více ZDE

Další tipy:

Kde můžete prozkoumat optické iluze, míchání barev, světelné prvky, vnímání nebo psychologii barev? Ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně. Výstava Barevný svět vás vtáhne do úžasného světa plného barev, které jsou všude kolem nás, ať už v umění, přírodě, nebo v každodenním životě. Nejen malí návštěvníci budou fascinováni interaktivními prvky a experimentováním. Otevřeno je od úterý – neděle mezi 9:00 a 17:00 do 17. srpna.

Městská knihovna Beroun připravila na měsíc březen hned několik výstav. První najdete v oddělení pro dospělé, má název Stromy v proudu času. Jedná se o obrazy klientů neziskové organizace Dobromysl, které vytvořili pod vedením arteterapeutky Martiny Limpouchové. Prostřednictvím fotografií Boženy Musilové, členky Fotoklubu Beroun, se přenesete na rozkvetlý ostrov Mainau uprostřed Bodamského jezera, snímky zhlédněte ve vestibulu knihovny. A tvořivá výstava Patchworkové jaro vás potěší na pobočce Sídliště, představuje patchworkové výrobky Katky Perglové.

Ve Středočeské knihovně v Kladně před pár dny zahájili novou výtvarnou výstavu Kladenské rozhledy, jejím autorem je Slávek Karmazín. Tento svérázný umělec vyzdobil svým štětcem velkou část kladenských restaurací. V jeho dílech často najdete železniční motivy nebo huť Poldi. Někdy jsou jeho obrazy zcela bez lidí, jindy v nich najdete příběh, ze kterého dýchá kromě nálady i doba, o které daný motiv vypráví. V Galerii Návrat v přízemí knihovny díla zhlédněte nejpozději do 24. dubna.

JÁ město – to je nová dlouhodobá interaktivní výstava ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. Určená je hlavně dětem, ale okouzlí i dospělé. V zámeckém areálu vstoupíte do města mnoha perspektiv, skrytých významů i výzev k objevování. Možná se budete ptát: Co dělat pro to, aby mé město bylo lepším místem pro život? Nebo: Jaký má město smysl? Výstava JÁ město vás zve k prožitku hned několika rozličných příběhů.

autor: jmy | zdroje: Středočeská centrála cestovního ruchu , Kudyznudy.cz