Hrdina dne. Poslechněte si silné příběhy z olympijských her
Svými údery dokáže překvapit protihráče i spoluhráče. Volejbalista Ngapeth je hrdinou Francouzů
V semifinále volejbalového turnaje na olympijských hrách v Paříži porazili Poláci Spojené státy americké 15:13 v pátém setu. O zlato si zahrají proti Francii, která ve třech setech přehrála Itálii. Domácí táhne k medaili smečař Earvin Ngapeth.
Earvin Ngapeth se narodil před 33 lety, jeho rodina pochází z Kamerunu. Měří 194 centimetrů. V jednom týmu se sešel i s českými volejbalisty, třeba s Davidem Konečným. Z té doby zná dokonce několik českých slov. Pro Francouze, kteří sledují volejbal, je národním hrdinou.
Nejužitečnější hráč soutěže
Čtěte také
„Ngapeth je pro nás národní hrdina. Táhne nás k medaili, je to skvělý útočník,“ popisuje Pier. Fanoušek Orelo při vyslovení jméno Earvin Ngapeth vykřikl nadšením. Pro něj je francouzský volejbalista nejlepším hráčem na světě, příkladem a učitelem pro další generace.
„Pamatuju si ho jako malého kluka, když mě v Paříži trénoval jeho táta. Jako hráč je nesmírně šikovný, s výborným čtením hry. Nesnáší prohry. Takový hráč je na hřišti vždycky potřeba. Samozřejmě je i svým způsobem showman. Nedává to tak expresivně najevo jako jiní hráči. Je svůj, má svoje stinnější stránky, ale strašně moc toho ve volejbalu dokázal,“ přibližuje trenér české volejbalové reprezentace Jiří Novák.
Ngapeth dokáže zakončit i zdánlivě neřešitelné situace. Vyhrál zlato na olympijských hrách v Tokiu, z roku 2015 je mistrem světa. Je také mistrem Evropy a ve Světové lize, ve které byla Francie nejlepší v letech 2015 a 2017, byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem celé soutěže. Občas použije úder, který překvapí protihráče i spoluhráče. Teď dotáhl Francii do finále olympijských her, kde domácí tým nastoupí proti Polsku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.