Jak se zachraňují životy? Nahlédněte do podcastové série Urgent

„Nikdo by neměl odcházet s tím, že jsme pacienta mohli zachránit.“ Co obnáší práce na urgentním příjmu?

Reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura se vydávají do Fakultní nemocnice v pražském Motole. Na největším urgentním příjmu v Česku sledují práci zdravotníků při záchraně životů. Průvodcem jim je lékař a influencer Marek Dvořák. „Máme řadu lidí, kteří to zvládnou, máme řadu lidí, kteří přežijí klinickou smrt, protože je resuscitují laici, kteří to nikdy nedělali,“ nabádá veřejnost lékař s tím, že než přijede záchranka, přesné pokyny dostane zachraňující od dispečinku.

Na sobě má oranžové tričko a bílé kalhoty a jde si přebírat službu. „Vidíte frontu, čtyři pacienti přivezení záchrannou službou,“ ukazuje lékař Marek Dvořák.

Čtěte také

Jenže během chvíle už Marek musí spěchat do jednoho z boxu k muži, který je ve velmi špatném stavu a zastavilo se mu srdce. Zdravotníci se ho okamžitě snaží oživit, a to nejenom nepřímou srdeční masáží.

„Došlo k rapidnímu zhoršení stavu u jednoho pacienta, vdechnul nejspíš krevní sraženinu, a to mu způsobilo zástavu srdce. Asi po dvacetiminutové resuscitaci jsme se dohodli s celým týmem, že další resuscitační už považujeme za marné a že jeho kvalita života, kdyby se to náhodou povedlo, by byla tak mizerná, že už mu to nemůžeme dál dělat,“ říká Dvořák, podle kterého je důležité, aby nikdo z týmu neodcházel domů po směně s tím, že pacienta mohli zachránit.

Další resuscitace

Čtěte také

Na urgent Fakultní nemocnice v Motole se teď dostává muž ve středních letech s infarktem. Také on je ve velmi vážném stavu, srdce mu nebije, takže personál opět začíná s resuscitací. Kromě nepřímé srdeční masáže zdravotníci používají také defibrilátor.

„Využili jsme nemocničního prostředí, které tady máme, a možností, které nám to nabízí. Oběh se naštěstí podařilo obnovit, pacient měl dvě ucpané cévy v srdci, jeho stav se vyvíjí poměrně optimisticky.“

I laik může zachránit život

A jak laik pozná v terénu, že je potřeba resuscitovat? Odpoví si na dvě jednoduché otázky – reaguje člověk, který před ním leží? A dýchá normálně? Pokud ne, tak je to pacient, který potřebuje resuscitaci. „Vytočíš 155, protože na to nemůžeš zůstat sám. A operátor přesně řekne, co máš dělat, než přijede nejbližší záchranka.“ 

Máme řadu lidí, kteří to zvládnou, máme řadu lidí, kteří přežijí klinickou smrt, protože je resuscitují laici, kteří to nikdy nedělali. A ti pacienti opouští brány nemocnice zcela bez následků,“ dodává lékař urgentního příjmu dospělý v motolské nemocnici.

V příštím díle seriálu uslyšíte, co to znamená, když je vyhlášený traumaplán.

Spustit audio

Související