Nezávidět a nepoměřovat se s bohatšími a mocnějšími. Štěstí je v nás, věří chirurg Pavel Pafko
Jak se proměnila lékařská profese za dobu jeho praxe? Kdo ho v životě nejvíc ovlivnil a formoval? Kde bere stále energii a zájem o všechno nové? A pořád platí, že si elektrokolo pořídí až k devadesátinám? Moderuje Marie Retková.
„Štěstí je v nás. Stejné impulzy, které na nás z venku dopadají, vnímáme individuálně. Jde o to nezávidět a nepoměřovat se s těmi, kteří jsou bohatší, mocnější, větší...“ odpověděl profesor Pavel Pafko, významný břišní a hrudní chirurg, na otázku, zda je tak spokojený a šťastný, jak vypadá.
„Lidský život je jako výšlap na kopec,“ zamýšlí se. „Pachtíte se nahoru s těžkým baťohem, dáváte pozor, abyste nezakopli. Na vrcholu si odpočinete a musíte si uvědomit, že už vás čeká jen cesta dolů. Jenom nerozumný člověk stále čeká nějaký další vrchol. Už žádný další není. Jen cesta s kopce. Ale jděme volně, rozhlížejme se po krajině a pomáhejme těm, kteří jdou právě nahoru.“
Související
-
Proč ohromení západním blahobytem trvalo jen dvě hodiny? Odpovídá profesor Pavel Pafko
Jaké vzpomínky si odnesl z prvního pobytu v nemocnici, kam ho v šesti letech přivezli se zánětem mozkových blan? A jak tento špičkový chirurg vidí budoucnost svého oboru?
-
Člověk by měl být panem Novákem, a ne žlučníkem z pokoje tři, myslí si Pavel Pafko
Jsem pořád obklopen lidmi. Proto vyhledávám samotu u vody nebo v lese, říká profesor Pavel Pafko, který provedl první transplantaci plic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka