Někteří řidiči nevědí, že by měli řídit s brýlemi. Na pravidelné oční prohlídky chodit nemusejí
S necelou jednou dioptrií přehlédnete bez brýlí za volantem až třetinu značek. Proto je podle lékařů oční prohlídka pro řidiče velmi důležitá. U nás musí pravidelně chodit na kontroly jen řidiči z povolání. Ostatním zkontroluje lékař zrak před získáním oprávnění a pak povinně až v pětašedesáti letech. Přitom, jak si vyzkoušel náš redaktor, vyšetření zraku trvá jen pár minut.
„Přečtěte jedním okem ten nejvyšší řádek. A teď třetí.“
„Tak třetí řádek popravdě vůbec nepřečtu, to už vidím hůř.“
„Jste krátkozraký, zlepší to přidání čtvrt dioptrie na každé oko.“
Už tři čtvrtě dioptrie stačí k tomu, abyste na silnici přehlédly až třetinu značek. Podle primáře oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Pavla Diblíka je proto návštěva očaře při získávání řidičského průkazu velmi důležitá. „Nás na tom řízení zajímá hlavně krátkozrakost. Ta by se neměla po 20. nebo 25. roce života zhoršovat, ale u některých pacientů k tomu dojít může.“
Zhoršený zrak
Pokud při řízení často přivíráte oči a máte je unavené, jsou to první příznaky zhoršeného zraku. Podobné problémy měla i paní Petra. „Mám unavené oči od věčného mžourání na značky.“
Pokud očař rozhodne, že musíte řídit s brýlemi, nebo s kontaktními čočkami, informuje příslušný úřad v místě vašeho bydliště, který pak do řidičského průkazu zanese povinnost takzvaným harmonizačním kódem. „U starého řidičského průkazu byla jenom poznámka „brýle nutné“. U nových řidičáků jsou jenom nějaké kódy nebo písmenka,“ říká mi před oční klinikou slečna, která dnes přišla na kontrolu.
Hrozí pokuta
Na brýle při řízení byste pak podle mluvčího Ministerstva dopravy Tomáše Neřolda neměli zapomínat. „Za tento přestupek hrozí bloková pokuta do dvou tisíc korun.“
Pro běžného řidiče je povinná oční prohlídka před získáním řidičského průkazu a pak až v pětašedesáti letech. Naopak řidiči z povolání musí do svých padesáti let chodit na oční prohlídky každé dva roky. Pak se musí dostavit dokonce každý rok.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.