Nejlepšími programátory jsou opět Rusové
Zdi secesního Obecního domu v Praze asi ještě nic takového neviděly: skoro tři stovky nadmíru inteligentních studentů všech barev pleti a mluvících nejrznějšími jazyky od češtiny, přes angličtinu a francouzštinu až po čínštinu a ruštinu a všichni buší do klávesnic. Ve středu se tu konala Mezinárodní akademická soutěž v programování, taková matematická olympiáda v mezinárodním měřítku.
Za jedno odpoledne měli studenti programování zvládnout práci, která by normálně trvala nejméně čtvrt roku - s pomocí programování spočítat matematický problém. Těch jste dostali deset - podle našeho týmu jsou jednoduché, ale museli jste tomu přijít na kloub.
Naštěstí na to nejste sami: ve skupině jste tři: většinou kluci, tu a tam dívka, jedno družstvo - z Číny - bylo dokonce složené jen z dívek. Nás reprezentovali studenti 3. ročníku Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy ve složení: Marek Sulovský, Miroslav Trmač a Roman Krejčík.
A jak si máme ty úkoly představit?
Výhoda je, že vidíte, jak jsou na tom ostatní týmy. Po každém vyřešeném úkolu vám nad hlavu poskočí balonek s barvou úkolu, který jste právě dokončili. Proto museli být naši studenti dost nervózní, když z jedné strany skákaly balonky nad hlavami California Institute of Technology a z druhé strany měli další Američany z Cornellu. Nakonec ale skončili 27., Cornell se vůbec neumístil, Kalifornie získala balónků 5.
Nejlepším týmem světa se stal tým petrohradského Institutu jemné mechaniky a optiky. Šampiónský pohár drží škola v rukou potřetí za pět let. Chlapci vyřešili úctyhodných 7 úkolů - jako nikdo jiný, další 4 týmy vyřešily 6 a 9 skupin po pěti zadáních. Mezi nejlepšími byli studenti z Švédska, Běloruska, Ruska a slavný americký Massachusets Institute of Technology se umístil na 5. místě. Další medaile si rozebrali Tajwan, California Institute, 2 týmy z Ruska, Harvard byl na 9. místě, za ním hned Varšava a Čína.
To jsou ti nejlepší, ale vůbec dostat se na takový turnaj je obrovský úspěch. Do finále se totiž dostali z konkurence 3150 týmů z více než 70 zemí. Účast na takové soutěži otevírá všem studentům dost vrátek - od pořadatelů jsem se dozvěděla, že v USA například účastníci soutěže odcházejí programovat do praxe.
Možná dopadnou jako náš tým z roku 1998 - tenkrát Karlova univerzita vyhrála. Slyšeli jsme její jméno při jmenovaní minulých vítězů - spolu s ročníkem 1998.
říká Pavel Töpfer, který českým studentům dělal kouče. To potvrzuje, že evropští studenti prý z 80 procent zůstávají na akademické půdě. Pokud se ale naši programátoi dostanou do finále i příští rok, budou to mít do místa konání dost daleko: bude se totiž konat v Šanghaji.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Parkanová: Nevěřila jsem, že bych mohla jít do vězení. Těžce jsem nesla pocit veřejného zhanobení
-
Ebola se u pacienta z Bulovky nepotvrdila. Sdělili to Válek i mluvčí nemocnice
-
Čeští hokejisté rozstříleli Kazachstán 8:1 a jsou ve čtvrtfinále. Kapitán Červenka se blýskl hattrickem
-
Trump promluví s Putinem. Prezident USA chce jednat o zastavení ‚krveprolití‘ a obchodu