Nedělní mši za Karla Holomka bude celebrovat Tomáš Halík
Spoluzakladatel Muzea romské kultury Karel Holomek zemřel na konci srpna. V neděli 15. října na něj bude vzpomínáno v pražském kostele u Salvátora.
Ti, kteří neměli možnost se rozloučit se spoluzakladatelem Muzea romské kultury Karlem Holomkem, mohou zavítat do kostela Nejsvětějšího Salvátora v Klementinu (Křižovnická 1040/4, Praha), a to v neděli 15. října od 13 hodin. Při nedělní mši bude na Karla Holomka vzpomínáno modlitbou, kterou bude celebrovat jeho přítel, monsignor Tomáš Halík.
Karel Holomek byl významný romský aktivista, publicista a politik. Narodil se 6. 3. 1937 do rodiny původních moravských Romů, kteří se na Moravě usadili na konci 17. století. Vystudoval vysokou školu, obor strojní inženýrství na Vojenské akademii v Brně, a několik let zde pracoval. Kvůli odmítavému postoji vůči okupaci Československa byl z fakulty vyloučen. Působil v první české romské organizace: Svazu Cikánů-Romů. V letech 1982 až 1989 pracoval pro samizdatové nakladatelství, v polistopadovém období působil jako poslanec České národní rady za Občanské fórum. V roce 1991 stál u zrodu Muzea romské kultury, mj. byl také ředitelem Mezinárodního romského centra při Helsinském občanském shromáždění či členem Vládní rady pro lidská práva.
Za svůj život získal celou řadu významných ocenění včetně Medaile za zásluhy z rukou prezidenta Václava Havla, dále například cenu Roma Spirit a také Cenu Muzea romské kultury za dlouholetou neúnavnou práci ve prospěch romského etnika a za významnou roli, kterou sehrál při zakládání a budování Muzea romské kultury.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.