Nechtěla jsem, aby film stál na nějaké straně, prozrazuje dokumentaristka o filmu Konspirace 89
Režisérka Andrea Sedláčková se ve svém dokumentu vrací k událostem listopadu 1989 z pohledu nejrůznějších konspiračních teorií. Dnes už je velmi těžké zjistit, kde je pravda, říká po rozhovorech s osmdesáti lidmi z různých stran spektra. Než jsem se pustila do natáčení, myslela jsem si, že konspirační teorie jsou úlná blbost. Teď si myslím, že se připravovala spousta věcí. Lidi nechtějí být zodpovědní, jsou leniví a na konspiracích se jim líbí, že jsou barvitější než pravda.
Související
-
Jan Fingerland: Vzpomínky mladého dělníka na revoluci
Reflexe zatím posledního velkého zvratu v českých dějinách podivuhodně často končí u vzorce: „právníci“ si vydělali, „dělníci“ ostrouhali.
-
Daniel Kroupa: Proč nebyla sametová revoluce řízená ze zahraničí
Otázka, která se často vynořuje při diskuzích o sametové revoluci, zní: nebyla ve skutečnosti dílem někoho ze zahraničí?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.