Nástěnné školní obrazy s romskou tematikou jsou historickou novinkou

5. prosinec 2020

Nástěnné obrazy pro výuku různých předmětů jsou běžnou součástí škol, ale nástěnné školní obrazy s romskou tematikou jsou naprostou novinkou. Celkem jich je šest a zaměřují se na romskou historii, hudbu, literaturu, jazyk a výtvarné umění.

Nástěnné školní obrazy s romskou tematikou vytvořila organizace Cesta do školy ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně. Kdo s tímto nápadem přišel, vysvětluje Lubomíra Oláhová.

„Autorem je Zuzana Vavřínová, která je zakladatelkou organizace Cesta do školy, s.r.o., která je zaměřena na tvorbu didaktických pomůcek. Nejde o nárazový nápad, ale o výstup z dosavadních zkušeností ve vzdělávání a sociální práci. Obrazy s obsahem textů o romské menšině vznikly na základě potřeby sdělení pozitivních informací o romské menšině. My sami jsme Romové, kteří si jsou vědomi významu vzdělávání a nedostatku základních informací o romské menšině, které by měly být dle našeho přesvědčení přirozenou součástí integrace a inkluzivního vzdělávání dětí a mládeže ve všech školách a školských zařízeních.

Nástěnné obrazy žáky přehledně provedou romskou historií a kulturou.

„Každý žák si může přečíst základní informace z obsahů šesti nástěnných školních obrazů a to o romské historii od počátku putování Romů až do 19. století, dále o historii Romů v období let 1918 až 1945, dále pak informace o romském jazyce, o romské hudbě u nás i ve světě, o výtvarném umění Romů, a o literatuře romských autorů. Obrazy jsou poutavé, prokládané obrazovým a dokumentačním materiálem zapůjčeným od Muzea romské kultury v Brně, které se podílelo i na textovém materiálu.“

Obsah nástěnných školních obrazů je odborně zpracován pro děti a mládež druhého stupně základních škol.

„Všichni víme, že základním vzdělávacím nástrojem je kniha. Naše nástěnné školní obrazy s romskou tématikou jsou téměř knihou, která je neustále otevřená a může si z ní číst každý bez jakéhokoliv omezení.“

Nástěnné obrazy jsou i pomocí pro učitele.

„Každá základní škola či školské zařízení může získat velkého pomocníka ve vzdělávání, protože nástěnné školní obrazy dokáží vzdělávat i sami o sobě. Učitelé nemusí dohledávat informace o romské menšině, například k realizacím projektových dnů v rámci školního vzdělávacího programu a dalšího vzdělávání.“

Kdo by měl o nástěnné obrazy s romskou tematikou zájem, může napsat na e-mail: cestadškoly@seznam.cz nebo zavolat na telefony +420 720 128 013, nebo 702 61 21 85.

A jak dodává Lubomíra Oláhová z organizace Cesta do školy, pedagogové se mohou přihlásit i na seminář.

„Zájemci se mohou přihlásit i do akreditovaného vzdělávacího programu MŠMT, který bude uveden v systému Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, Národním pedagogickým institutem bude veden pod názvem Výukové a metodické pomůcky se zaměřením na multikulturní specifika. Jde o jednodenní seminář k rozšíření sociokulturních kompetencí v trvání 5 hodin. Věříme, že semináře budou pro všechny účastníky interaktivní, inspirující a prožitkové.“

Nástěnné školní obrazy s romskou tematikou jsou umístěny i ve třech muzeích: v Muzeu romské kultury v Brně, v Muzeu Komenského v Přerově a v Národním pedagogickém muzeu J. A. Komenského v Praze.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.