Myšpulín měl být původně Einstein, říká autor legendárního Čtyřlístku. Oblíbený komiks slaví 50. narozeniny

6. duben 2019

Zřejmě byste to do nich neřekli, ale je to tak. Oblíbená čtyřka Fifinka, Pinďa, Myšpulín a Bobík už má na krku celých pět křížků.

Letos v květnu oslaví tenhle nejdéle vydávaný český komiks 50. narozeniny. Jako první se tehdy v hlavě kreslíře Jaroslava Němečka a jeho ženy Lucie zrodila Fifinka. Následoval Bobík, Pinďa… a pak to začalo být komplikované. „Měli jsme nakresleno několik čarodějnických figur,“ vzpomíná Jaroslav Němeček. „Potřebovali jsme do party dostat něco nadpřirozeného. Tak jsme vymysleli postavu Einsteina, a protože jméno Einstein jsme mu samozřejmě dát nemohli, dostal jméno Myšpulín.“

Už v prvním čísle Čtyřlístku se objevil i úhlavní padouch celé čtyřky – Zádrhel. „Je potřeba nejen nebe, ale i peklo,“ vysvětluje Jaroslav Němeček.

Kniha a film

Na Čtyřlístku vyrostlo hned několik generací Čechů. Důvod k oslavě tak letos v květnu, tedy 50 let po vydání prvního dílu, rozhodně bude. Jaroslav Němeček mimo jiné plánuje vydat velkou knihu o Čtyřlístku, ve které se objeví i dosud nikdy nepublikované kresby. 

Autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček se svými postavičkami

„Docent Kořínek, který dává knihu dohromady, mě opravdu překvapil. Šel hlavně po neznámých věcech, kterým říká špeky – a sám jsem překvapený, kolik jich našel. Půjde ale o knihu, která bude mapovat celých 50 let komiksu, nepůjde tedy jen o Čtyřlístek.“

Do kin vstoupil 4. dubna film Velké dobrodružství Čtyřlístku. Jde o pět kratších příběhů v jediném filmu. „Nevěděli jsme, že budeme dělat celovečerní film. Nejprve jsme udělali jeden krátkometrážní příběh, a když jsme viděli, že se povedl, udělali jsme další.“

zdroj: Alžběta Švarcová
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.