Mnichovská aukční síň vydraží Hitlerovy ponožky. Je to neetické, tvrdí kritici

Aukční síň v Mnichově dnes nabídne osobní předměty Adolfa Hitlera a jeho zástupce Hermanna Göringa. Zájemci můžou získat i jejich ponožky nebo spodní prádlo. Kromě debat o vkusu a etice vyvolala dražba majetku nacistických pohlavárů i další otázku, a to jestli je to vůbec legální. Kritizují ji zástupci židovských obcí v Německu i starosta Mnichova Dieter Reiter.

Hermann Göring těsně před plánovanou popravou použil v cele kapsli s jedem. Právě ta patří mezi předměty, které se dnes budou v Mnichově dražit. Pocházejí se sbírky amerického vojenského lékaře Johna K. Lattimera.

Lattimer se během norimberských procesů staral o zdravotní stav obžalovaných.

Samotná sbírka vyvolává etické pochybnosti o tom, jak k osobním předmětům vysoce postavených nacistů vlastně přišel.

Dnešní dražba je zase sporná v tom, že není jisté, kdo si třeba Göringovo hedvábné spodní prádlo, Hitlerovu kravatu nebo jeho rentgenové snímky po atentátu z července 1944 bude chtít koupit.

Aukční síň Hermann Historica tvrdí, že podobné materiály prodává jen muzeím nebo vážným zájemcům. To, že se nedostanou do rukou neonacistů, ale stoprocentně zajistit nemůže.

Podobné dilema řešila i další bavorská aukční síň - Weidler z Norimberka - která v minulých letech opakovaně dražila obrazy malované Adolfem Hitlerem.

„Rozdělujeme striktně mezi Hitlerovou uměleckou érou a mezi jeho pozdější érou diktátora, kdy pošlapával lidská práva,“ řekla loni Českému rozhlasu manažerka aukční síně Kerstin Weidlerová.

Samotný prodej nebo vlastnictví předmětů spojených s protagonisty nacistického režimu nejsou v Německu trestné, pokud se nepoužívají k propagandistickým účelům.

Kunsthistorik Stefan Koldehoff v souvislosti s dnešní mnichovskou dražbou v německém rozhlase Deutschlandfunk řekl, že i když podobné akce působí kontroverzně, jediným dalším řešením by bylo přesunutí obchodu s předměty nacistů výhradně na černý trh. A to by podle něj bylo ještě mnohem horší.